Nahrávam Udalosti

« Zobraziť všetky udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

PETRŽALSKÁ KVAPKA KRVI

6. júna 2023 o 8:00 - 12:00

19. ročník – podujatie organizuje Mestská časť Bratislava-Petržalka v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR.

Petržalka opäť vyzýva na dobrovoľné darovanie krvi. Darcov je málo, počet prípadov, keď ju treba však neubúda.

Začiatkom júna sa uskutoční už 19. ročník Petržalskej kvapky krvi. Na konkrétny termín je potrebné prihlásiť sa vopred cez online rezervačný systém na webe samosprávy.

Darovanie krvi je prospešným a jednoduchým humánnym činom, ktorým môže zdravý človek pomôcť obetiam úrazov či nehôd, pacientom s leukémiou alebo iným ochorením krvných buniek.

Svoje o tom vie aj najväčšia mestská časť, ktorá v spolupráci s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky (NTS SR) už tradične organizuje dobrovoľné darovanie krvi pod názvom Petržalská kvapka krvi 2023.

V roku 2023 sa uskutoční v Cik-Cak Centre na Jiráskovej 3, a to už 6. júna od 8:00 do 12:00. Potrebná je však online rezervácia termínu prostredníctvom registračného formulára na webe petrzalka.sk/KVAPKAKRVI najneskôr do piatka 2. júna 2023 (vrátane).

Po úspešnom vlaňajšom ročníku ostáva maximálna kapacita navýšená na 80 darcov a rezervácia termínu je prístupná všetkým záujemcom, ktorí krv darovať môžu, vrátane prvodarcov.

Darovanie nie je pre každého

Od zavedenia jedného z najobľúbenejších podujatí Petržalčanov si transfúzna služba odniesla stovky litrov krvi pre tých, ktorí to najviac potrebujú.

Darovať krv môžu v zásade všetci zdraví ľudia vo veku od 18 do 60 rokov s hmotnosťou od 50 kilogramov. Pravidelní darcovia môžu darovať krv až do veku 65 rokov, ak sú v dobrom zdravotnom stave.

Marcela Zacharová, vedúca oddelenia sociálnych vecí miestneho úradu, ktoré dobrovoľné podujatie zastrešuje, však upozorňuje na to, že aj v týchto prípadoch nie je darovanie krvi vždy samozrejmosťou.

„Na vlaňajšej decembrovej kvapke krvi nemohli kolegovia z transfúznej stanice vybaviť až 36 záujemcov, lebo nespĺňali základné kritériá na darovanie krvi, vstupná prehliadka na mieste preukázala nízku hladinu hemoglobínu, krátky časový odstup medzi darovaniami či užívanie nevhodných liekov,“ informuje s tým, že napriek tomu sa im podarilo odobrať až 18 litrov vzácnej tekutiny.

Podľa NTS SR je krv potrebná po celý rok. „Posledné týždne evidujeme hraničné zásoby krvných skupín s negatívnym Rh faktorom. Sme preto veľmi radi, že sa uskutoční ďalší ročník Petržalskej kvapky krvi, keďže pravidelne je zo strany Petržalčanov o darovanie krvi veľký záujem. Aj vďaka týmto darcom môžeme doplniť zásoby krvných prípravkov pre tých pacientov, ktorí sú na ňu odkázaní,” uviedla Martina Frigová, riaditeľka marketingu a komunikácie NTS SR.

Za dobrotu dobrota

Okrem skvelého pocitu zo záchrany života dostane každý darca aj ďakovný list od starostu Petržalky Jána Hrčku.

„Darovanie krvi je na prvý pohľad jednoduchým, no v skutočnosti veľmi vzácnym počinom. Som preto vďačný každému, komu nie je život ani zdravie iných ľahostajný,“ hovorí s poctou všetkým dobrovoľníkom šéf najľudnatejšej mestskej časti Slovenska, ktorý je takisto pravidelným darcom.

O darcov sa budú v priebehu trvania akcie starať zdravotné sestry z NTS SR spolu so zamestnancami oddelenia sociálnych vecí, ktoré okrem navodenia príjemnej atmosféry zabezpečia i pitný režim a malé občerstvenie.

Podrobnosti

Dátum:
6. júna 2023
Čas:
8:00 - 12:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://kulturavpetrzalke.sk/podujatie/petrzalska-kvapka-krvi

Organizátori

Mestská časť Bratislava-Petržalka
Kultúrne zariadenia Petržalky

Miesto udalosti

CC Centrum