Nahrávam Udalosti

« Zobraziť všetky udalosti

  • This event has passed.

Revízor – Divadlo ASTORKA Korzo´90

25. mája o 19:00 - 21:30

20€

Neobviňuj zrkadlo, keď v ňom vidíš hlupáka…

 

Skorumpovaní štátni úradníci sú zdesení, pretože nečakaná kontrola zhora ich môže stáť všetko. Prídu o moc, o nahonobené úplatky obrovských rozmerov, o politický vplyv.

„Ako z čerta urobiť hlupáka“

– Gogoľ sa priznal, že to bolo hlavnou myšlienkou celého jeho života a tvorby.

„Už oddávna sa usilujem len o to, aby sa po mojom diele človek nad čertom do sýtosti nasmial.“

Z listu Ševyriovovi z Neapola, 27. apríla 1847

Zlo všetci vidia vo veľkom porušovaní mravného zákona, v zriedkavých a neobyčajných zločinoch, v šokujúcich rozuzleniach tragédií; Gogoľ prvý uvidel to neviditeľné a najstrašnejšie, to večné zlo nie v tragédii, ale v neprítomnosti všetkého tragického, nie v sile, ale v bezmocnosti, nie v šialených krajnostiach, ale v príliš obozretnom priemere, nie v ostrosti a hĺbke, ale v tuposti a plochosti, v triviálnosti všetkých ľudských citov a myšlienok, nie v tom najväčšom, ale v tom najmenšom. Gogoľ spravil pre mravné rozmery to isté, čo Leibnitz pre matematiku – odhalil niečo ako diferenciálny počet, nekonečne veľký význam nekonečne malých veličín dobra a zla. Prvý pochopil, že čert je to najmenšie, čo sa len v dôsledku našej vlastnej malosti zdá byť mocné. „Nazývam veci,“ hovorí, „priamo menom, čiže čerta nazývam priamo čertom, nedávam mu veľkolepý kostým à la Byron a viem, že chodí vo fraku…“

„Diabol vstúpil do sveta už bez masky: zjavil sa vo svojej pravej podobe.“

Dmitrij Sergejevič Merežkovskij: Gogoľ. Tvorčestvo, žizň i religia.

http://www.vehi.net/merezhkovsky/gogol/01.html

GOGOĽ SA NACHÁDZA V ATÓMOCH. SPISOVATEĽ ATÓMOV. „ČASTICE“, „PRVOTNÉ ŽIVLY ĽUDSKEJ DUŠE“: grobianstvo, afektovanosť, tuposť, chytráctvo. A tak ďalej. Všetko elementárne, plytké. „Bez lístka“ aj „bez kvietkov“. Škaredý suchý strom. Škaredý minerál. Bez života. „Mŕtve duše“. Odtiaľ odrazu taká jeho zrozumiteľnosť. Niekto nepochopí šlabikár. V tom je jeho sila. Jeho „častice“ sa usadili na ruskej hlave a ako čiapka zakryli všetko. Zakryli všetkým oči. Lebo Gogoľ (silou talentu) ju „na nás navliekol“. „Temno v Rusku“.

Ale temno je len pod gogoľovskou čiapkou. Keď sme sa viezli v drožke (v Moskve) Florenski na moje slová: „,Zaujímavé, že Gogoľ vôbec nebol múdry,“ – ožil a povedal: „V tom je jeho sila.“

Vasilij Vasilievič Rozanov: Ruś i Gogol. In: Kronos. Metafizyka, kultura, religia, Nr. 3 (26) / 2013.

Celý svet je proti mne. Mám toho dosť. S mojou hrou si robte, čo chcete. Nechcem sa tým viac zaoberať. Nikto nie je prorokom vo svojej vlasti, opúšťam ju a odchádzam do cudziny.

N. V. Gogoľ

Podrobnosti

Dátum:
25. mája
Time:
19:00 - 21:30
Cena:
20€
Udalosť Kategória:
Website:
https://www.divadlo.astorka.sk/event/355439/revizor

Organizátor

Divadlo ASTORKA Korzo ´90
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Divadlo ASTORKA Korzo´90
Námestie SNP 33
Bratislava,
+ Google Map