Nahrávam Udalosti

« Zobraziť všetky udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

TEPLÁKOVÝ BÁL – 40. VÝROČIE LEGENDY LOJZO

1. októbra 2022 o 19:00 - 23:30

40 €

Veľkolepé rozlúčkové vystúpenie kapely LOJZO a jej hostí pri príležitosti 40. výročia vzniku hudobnej skupiny, spojené s občerstvením a tanečnou zábavou v teplákoch.

LOJZO a gratulanti:
Magdala band, Rasťo Piško, Karol Duchoň revival (Ľudo Kuruc), Vašo Patejdl so skupinou a Kmeťoband

Ponúkame:
super atmosféru, poučné informácie, tradičné občerstvenie, netradičné prekvapenia a ako vždy Oldies Disco

Skupina Lojzo vznikla v Bratislave v roku 1982. Spočiatku hrala piesne žánrovo blízke hudbe z prelomu 19. a 20. storočia, ktorá by sa dala prirovnať k produkcii kapiel hrávajúcich v tomto období na jarmokoch a príležitostných akciách v hudobnom štýle niekedy označovanom ako tzv. mestský folk. Skupina využívala hlavne akustické hudobné nástroje, charakteristické pre folk, či country. Spájala tieto žánre s tradičnými hudobnými štýlmi ako je tango, polka či valčík. Spočiatku skupina vystupovala hlavne na českých festivaloch ako bola PORTA, či Zlatý olomoucký syreček. Postupne s prenikaním do povedomia širšej verejnosti a zvyšovaním popularity sa v jej repertoári začali objavovať aj rockovejšie, či popové skladby. So skupinou Elán nahrala známy hit „Že mi je ľúto“, nahrala aj popovo ladenú sviatočnú skladbu „Každý deň budú vraj Vianoce“, LOJZOmetalovú „Povolíme skrutku“, alebo aj LOJZOrapovú verziu skladby „Centrál pasáž“. Kapela odohrala bezmála 3 000 koncertov (2 858).

Texty skladieb skupiny boli recesisiticky ladené. Už na začiatku svojho účinkovania si lojzovci robili psinu z niektorých „javov“ a „zaujímavostí“ svojej doby (skladby „Pridružená výroba“, „Vincentka van Gogová“, „ZOLL sem ZOLL tam“, „Krajobraz“…), ľudských slabostí („My nie sme Taliani“, „Anča si drahá ako Volvo“, „Toreador Karol“…), veľa námetov pre svoje piesne skupina čerpala z bratislavského prostredia (skladby „Na centrálnom trhovisku“, „Schöne Náci“, Koniec komárov v Bratislave…).

V roku 1987 sa skupina umiestnila v československej ankete Zlatý slávik na 22. mieste (na 6. mieste zo slovenských kapiel), v roku 1998 sa v slovenskom Slávikovi umiestnila medzi skupinami na 4. mieste. Skupina LOJZO má odohraných viac ako 2 000 koncertov a predala viac ako 300 000 hudobných nosičov.

Na koncertoch a verejných vystúpeniach patrilo k neodmysliteľnému imidžu skupiny LOJZO domáce oblečenie, ktorého spoločnými prvkami boli hlavne tepláky a baretky. V období najväčšej popularity skupina organizovala známe Teplákové bály, na ktorých boli tepláky „povinnou výbavou“ aj u hostí.

V roku 2002 zomrel jeden zo zakladajúcich členov skupiny Ján Brzáč, v roku 2006 rakovine podľahol líder skupiny Marián Kochanský, k skupine sa v roku 2007 pripojil Marián Veselský a skupina LOJZO koncertuje naďalej. V roku 2007 odchádza Miro Lukáčik aby sa v roku 2012 vrátil. Po 23 rokoch sa vracia Tibor Čech.

Podrobnosti

Dátum:
1. októbra 2022
Čas:
19:00 - 23:30
Cena:
40 €
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.kzp.sk/podujatie/teplakovy-bal-40-vyrocie-legendy-lojzo?from=2022-09-30

Organizátor

Kultúrne zariadenia Petržalky
Phone
+421268299200
Email
kzp@kzp.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Dom kultúry Zrkadlový háj