Nahrávam Udalosti

« Zobraziť všetky udalosti

  • This event has passed.

UMENIE PADAŤ ako hosť v Divadle ASTORKA

12. mája 2023 o 19:00 - 21:00

20€

Výnimočná inscenácia oceňovanej švédskej autorky Sary Stridsbergovej v réžii Jakuba Nvotu so skvelým hereckým obsadením. Anna Šišková, Marta Maťová, Soňa Norisová a Kamil Mikulčík. Dokumnetárna tragikomédia plná vtipných dialógov, situácií a pesničiek; súčasne však rieši tému vzťahu matky a dcéry a toho, čo všetko môže spôsobiť izolácia.

Umenie padať (originálny názov: Konsten att falla) je biografickou tragikomédiou z roku 2015, ktorá doteraz nebola v SR ani v ČR uvedená.

Hra rozpráva životný príbeh matky a dcéry – „Veľkej Edie“ a „Malej Edie“ Bealových, blízkych príbuzných (teta a sesternica) Jacqueline Kennedyovej. Dcéra Edie mala pred sebou sľubnú kariéru modelky a kabaretnej umelkyne v New Yorku, po prvom neúspechu nenájde silu začať znovu, ale podľahne volaniu matky a vráti sa k nej do víkendového domu v East Hampton na pobreží Atlantiku. Osamelé a izolované žijú v starom letnom sídle s osemnástimi miestnosťami, ktoré roky chátra, zdrojom príjmu je iba minimálne mesačné „odškodné“ od manžela Veľkej Edie, ktorý ich pred rokmi opustil a založil si novú rodinu. Po dome sa preháňajú mývaly a mačky, cez rozbité okná prelietajú morské vtáky, už ich nikto nenavštevuje, len postavy z ich minulosti prichádzajú a odchádzajú ako sny. Stridsbergová rozkýva podivný vzťah matky a dcéry, ktoré vegetujú uprostred postupujúcej skazy v jedinej obývateľnej izbe a utápajú sa v do ružova vymaľovaných spomienkach. Hrdinky si uvedomujú svoj stav a z toho plynúci hnev obracajú proti sebe i celému svetu v dialógoch plných čierneho humoru a irónie.

Hra je inšpirovaná úspešným dokumentom Grey Gardens (Šedé záhrady, 1975) a oceňovaným rovnomenným celovečerným filmom z produkcie HBO (2009) v hlavnej úlohe s Drew Barrymore a Jessicou Lange.

Podrobnosti

Dátum:
12. mája 2023
Time:
19:00 - 21:00
Cena:
20€
Udalosť Kategória:
Website:
https://www.astorka.sk/event/591996/umenie-padat-ako-host-v-astorke

Organizátor

Divadlo ASTORKA Korzo ´90
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Divadlo ASTORKA Korzo´90
Námestie SNP 33
Bratislava,
+ Google Map