Policajti vyšetrujú príčiny a okolnosti požiaru na škole na Skalickej ceste v Bratislave (AKTUALIZOVANÉ)

2356
požiar

1. 7. 2023

V skorých ranných hodinách prišlo k tragédii na Škole pre mimoriadne nadané deti a gymnáziu na Skalickej ceste v Bratislave. Škola je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Došlo k požiaru vo vnútorných priestoroch a úmrtiu doteraz neznámej osoby. Poškodenia priestorov sú rozsiahle.

Policajti Okresného riaditeľstva PZ Bratislava II boli dnes krátko pred 02:00 hod vyslaní k požiaru viacerých motorových vozidiel nachádzajúcich sa v areáli jednej z firiem na Pestovateľskej ulici. Na mieste bolo zistené, že v dôsledku požiaru založeného neznámym páchateľom došlo v súkromnom areáli firmy k zapáleniu 6 motorových vozidiel a pred areálom firmy k zapáleniu ďalších 8 motorových vozidiel. V krátkom čase po požiari na Pestovateľskej ulici boli policajti Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III vyslaní na Skalickú cestu, kde v zmysle oznámenia malo dôjsť k požiaru vnútorných priestorov školy. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru po uhasení požiaru spozorovali v zhorených priestoroch telo muža bez známok života. Privolaný súdny lekár na mieste konštatoval smrť. Zisťovateľ príčin požiaru sa vyjadril, že požiar bol vytvorený úmyselne. Presné príčiny a okolnosti uvedených udalostí sú predmetom vyšetrovania. Vzhľadom k prebiehajúcim úkonom nie je možné poskytnúť bližšie informácie.

„Táto tragická udalosť mnou aj mojimi kolegami veľmi otriasla. Veľmi pekne ďakujem hasičom za promptný zásah. Vy, rodičia, ktorí máte z tejto strašnej správy zimomriavky, vedzte, že pomoc existuje. Nie vždy je však na dieťati vidieť, že sa trápi. Musíme preto dostať do povedomia formy pomoci, napríklad OZ IPčko, v ktorom odborníci anonymne a bezplatne mladým ľuďom pomáhajú. Viac informácií nájdete aj na našom webe www.niesomok.sk. Aj dnešná tragédia otrasie nielen nami, dospelými, ale aj našimi deťmi. Rozprávajte sa s nimi o tom a povedzte o pomoci, ktorú nájdu nielen u vás, ale aj u odborníkov. S veľkým smútkom vyjadrujem rodine a blízkym úprimnú sústrasť. Ak budete čokoľvek potrebovať, sme tu pre vás,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

2. 7. 2023

Bratislavský samosprávny kraj začal so zisťovaním a analyzovaním rozsahu škôd.

3. 7. 2023

V súvislosti s udalosťou, ku ktorej došlo v sobotu dňa 01.07.2023 v skorých ranných hodinách v priestoroch školy na Skalickej ulici v treťom bratislavskom okrese vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III začal trestné stíhanie za zločin poškodzovania cudzej veci a prečin usmrtenia. Dnešným dňom si prípad na základe príkazu riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave prevzala krajská kriminálka. Vzhľadom na prebiehajúce úkony nie je možné poskytnúť k prípadu bližšie informácie. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru SR.

Bratislavský samosprávny kraj pokračuje v zisťovaní a analyzovaní rozsahu škôd. Aktuálne je potrebné vyhotovenie statického posudku, od ktorého závisia ďalšie kroky. Už v tejto chvíli však vieme, že škody sú rozsiahle.

V škole pôsobí tím psychológov z občianskeho združenia IPčko.

Stanovisko školy:

„Je to tragická a pre nás nepochopiteľná udalosť, ktorá otriasla nami všetkými – pedagógmi, žiakmi, aj rodičmi. Plne spolupracujeme so všetkými orgánmi, ktorých úlohou je objasniť príčiny a okolnosti požiaru. Rovnako sme v úzkom kontakte s naším zriaďovateľom – Bratislavským samosprávnym krajom. Pre každého, kto to potrebuje, je pripravená psychologická pomoc. Nakoľko prebieha vyšetrovanie, prosíme verejnosť aj médiá, aby rešpektovali, že nie je možné poskytnúť podrobnejšie informácie.“

Na to, čo sa deje našim deťom, sme neboli pripravení. Ale pomoc existuje

„Až teraz postupne zisťujeme, ako sa na našich deťoch podpísala pandémia, izolácia, hrozba vojny a ekonomická kríza. Nemyslím si, že sme na to boli pripravení. Psychológovia a psychiatri majú dlhé čakacie doby, prevencia na školách sa ešte len rozbieha, a nám, rodičom, nikto nedal návod, ako s deťmi komunikovať. Veľakrát vychovávame vlastné deti tak, ako sme boli vychovávaní my. Ale doba sa dramaticky zmenila. Musíme byť oveľa viac vnímaví a chápaví. Netrestať, ale snažiť sa nájsť príčinu. Nepoučovať, ale rozprávať sa,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Medzi dospievajúcimi sa častejšie vyskytujú depresie, úzkosti, samopoškodzovanie a, žiaľ, aj myšlienky na samovraždu či radikalizácia. Preto sme spoločne s psychológmi z OZ IPčko rozbehli na stredných školách projekt JE OK, AK NIE SI OK. Nie je to jednorazová aktivita, ale dlhodobá práca s mladými ľuďmi aj pedagógmi. Jeho súčasťou je web, ktorý môže pomôcť aj vám – www.niesomok.sk. Nájdete tam informácie o rôznych duševných problémoch, návody, ako vyhodnotiť, kedy je potrebný zásah odborníka, ale aj svojpomocné techniky.

„Chcem vás poprosiť, aby ste spravili jednu dôležitú vec. Povedzte svojmu dieťaťu, že ste tu pre neho, ale že chápete, ak sa potrebuje zveriť niekomu cudziemu. Dajte mu kontakt na IPčko (telefón, mail, čet). Myslím si, že zo strany rodiča je toto gesto veľký prejav lásky a dôvery,“ dodal Juraj Droba.

Vyše 270 rodičov a absolventov zaslalo vedeniu školy otvorený list, ktorý si môžete prečítať kliknutím NA TENTO ODKAZ.

4. 7. 2023

V škole pomáha aj tím psychológov z Centra poradenstva a prevencie v Bratislave 3.

Študenti školy a Školský parlament zaslali učiteľom a vedeniu školy otvorený list, ktorý zverejňujeme v plnom znení:

Naši najmilší učitelia a vedenie školy,

píšeme Vám v mene Školského parlamentu a žiakov školy nakoľko nám na Vás záleží a chceme, aby ste vedeli, že sme tu pre Vás.


Situácia zo sobotňajšej noci nás žiakov hlboko zasiahla a nedokážeme si ani predstaviť, ako zasiahla Vás. Hoci sa za posledné obdobie stalo v našom okolí veľa zlého, rozhodne to neznamená, že nerobíte úžasne to, čo robíte. Príkladom je aj fakt, že ste vyformovali stovky skvelých študentov, ktorí teraz vedú nové životy ďalej mimo školy.

Uvedomujeme si, že to, čo pre nás robíte, je ďaleko za hranicou bežných učiteľov. Vieme, že pracovať s nami je občas náročné a preto si o to viac vážime, že ste sa rozhodli prijať takúto výzvu a že si každý deň vyberáte pracovať práve s nami a posúvať nás vpred. Nevzdávajte to s nami, prosíme, má to zmysel. Nevieme, čo by sme robili bez Vás.

Vďaka Vám sme mohli a môžeme vyrastať v príjemnom prostredí, kde sa nemusíme báť sa pýtať, byť zvedavý alebo diskutovať o našich záujmoch. Nezabúdame na dôležité rozhovory, ktoré sme s Vami viedli na hodinách, no aj mimo nich. Ste pre nás nielen učiteľmi, no aj priateľmi a mentormi. Veľakrát ste nás motivovali ísť ďalej, hoci ste o tom možno ani nevedeli. Naučili ste nás, že aj keď problémy v živote sú a budú, častokrát sa stačí na niekoho obrátiť a spoločne vieme prísť na riešenie.

Vieme, že ste tu pre nás kedykoľvek, keby sme to potrebovali, a vieme, že to nie je samozrejmosť. Preto v tejto chvíli chceme, aby ste aj Vy vedeli, že sme tu my pre Vás. Nehovoríme len za školský parlament, ale aj za žiakov, keď povieme, že vzťah učiteľa a žiaka na našej škole je skutočne výnimočný.

Stojíme pri Vás tak isto, ako ste aj Vy pri nás vždy stáli.
Z celého srdca za všetko ďakujeme.

Máme Vás veľmi radi,

študenti ŠpMNDaG a Školský parlament

V súvislosti s požiarom školy na Skalickej ceste v Bratislave, pri ktorom zahynul jeden študent, je podľa prezidenta Policajného zboru SR Štefana Hamrana niekoľko nejasností. Uviedol to v utorok pre médiá s tým, že polícia sa s nimi musí v rámci vyšetrovania vysporiadať „Čakáme na nejaké znalecké posudky, okrem toho aj závery súdnej pitvy, aby sme vedeli ustáliť príčinu smrti,“ povedal Hamran. Zároveň potvrdil, že zosnulý bol v minulosti v kontakte so strelcom z baru Tepláreň Jurajom K., ktorý navštevoval rovnakú školu. „Ten kontakt s tou osobou, strelcom zo Zámockej, tam bol,“ uviedol policajný prezident.

6. 7. 2023

BSK čaká na výsledky zisťovania rozsahu škôd a statický posudok. Samosprávny kraj zároveň podniká konkrétne aktivity pre to, aby bola škola v septembri otvorená. Na škole naďalej pracuje tím psychológov, ktorí pracujú so žiakmi, učiteľmi aj rodičmi.

12. 7. 2023

Po tom, ako na Škole pre mimoriadne nadané deti na Skalickej ceste, vypukol v sobotu 1. 7. 2023 požiar, je pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ako zriaďovateľa školy a vlastníka budovy prioritou čo najskoršie odstránenie následkov požiaru. Stavebná firma už nastúpila na zhorenisko a začala s potrebnými prácami.

„Od začiatku situáciu monitorujeme a sme v kontakte so všetkými orgánmi, ako aj školou. Priamo na mieste ešte v sobotu 1. 7. na základe našej spolupráce fungoval aj intervenčný tím psychológov občianskeho združenia IPčko, ktorí tiež riadili krízovú intervenciu a psychologické poradenstvo. Po uhasení požiaru sme hneď vykonali všetky opatrenia na stabilizáciu budovy a zamedzenie vzniku ďalších škôd,“ opísal predseda BSK Juraj Droba. 

BSK sa aktuálne sústreďuje na dve hlavné priority. Prvou je psychologická pomoc a intervencia pre žiakov, učiteľov a pedagógov. Druhou prioritou je sanácia škôd a rekonštrukcia objektu s cieľom opätovne otvoriť školu v septembri. 

BSK zaobstaral statika za účelom posúdenia statického stavu budovy. Rovnako boli prizvaní aj odborníci z oblasti stavebníctva na vykonanie odhadu rozsahu prác potrebných na odstránenie následkov požiaru. Podľa statického posudku je statika budovy neporušená. Vzhľadom na charakter stavby (škola) ako aj s ohľadom na vzniknutú časovú tieseň pristúpil BSK v súlade so zákonom o verejnom obstarávaniu k rokovaniu s vybranou stavebnou firmou o možnom okamžitom nástupe na zhorenisko. Postupom tzv. priameho rokovacieho konania bola v pondelok 10. 7. 2023 uzatvorená zmluva o dielo. Jej predmetom je vyčistenie zhoreniska, vykonanie všetkých nevyhnutných prác na odstránenie následkov požiaru a uvedenie objektu do užívaniaschopného stavu do začatia nového školského roka.

Fotografia je ilustračná.