Poliklinika Bezručova spúšťa objednávanie pacientov

29523

Nová Poliklinika Bezručova v bratislavskom Starom Meste spúšťa v pondelok objednávanie pacientov do nových medicínskych centier. Objednať sa môžu pacienti z celého Slovenska. Prvé medicínske centrá budú otvorené začiatkom marca, zvyšné centrá by mali otvoriť začiatkom júna. Uviedol to internista, gastroenterológ a jej odborný garant Tibor Hlavatý. Jej snahou je zvýšiť dostupnosť i kvalitu zdravotnej starostlivosti a skrátiť čakaciu lehotu na odborné vyšetrenie k špecialistovi.

„Polikliniku otvárame v koncepte medicínskych centier, to znamená, že sa na jednom mieste sústredia zákroky a vyšetrenia, ktoré pacienti s danými ochoreniami potrebujú. Pacient teda môže absolvovať viacero vyšetrení pod jednou strechou,“ skonštatoval Hlavatý. Denne by polikliniku za jej plného chodu mohlo podľa odhadov navštíviť okolo 500 pacientov, čo predstavuje 120.000 ročne.

Na jednom mieste by sa mali zároveň poskytovať aj také výkony, ktoré sa bežne realizujú iba v nemocniciach. „Od marca podávame rozsiahlu infúznu liečbu, biologickú liečbu pre pacientov s rôznymi ochoreniami, ako sú črevné zápalové ochorenia, reumatické ochorenia, psoriáza, sclerosis multiplex. Máme špičkové endoskopické centrum, v ponuke je jeden z najmodernejších denzitometrov,“ približuje Hlavatý. Dermatologické centrum sa bude napríklad špecializovať aj na liečbu psoriázy, v rámci terapie bude dostupná aj liečba UV žiarením.

Od marca sa otvárajú prvé medicínske centrá v špecializáciách gynekológia, gastroenterológia, reumatológia, neurológia, dermatológia a ambulancie všeobecných lekárov. V júni bude otvorené aj tretie poschodie polikliniky, kde bude kardiológia, diabetológia, interná ambulancia, urológia a ďalšie špecializácie vnútorného lekárstva.

Pacienti sa môžu objednať prostredníctvom webovej stránky www.poliklinikabezrucova.sk, elektronicky či telefonicky. V ponuke sú aj tzv. nadštandardné služby, teda rezervačné termíny mimo ordinačných hodín.

Komplex budov na Bezručovej ulici z 30. rokov minulého storočia sa radí k vrcholným dielam medzivojnovej funkcionalistickej architektúry na Slovensku. V roku 1989 bol vyhlásený za národnú kultúru pamiatku. Objekt slúžil pôvodne ako Liečebný ústav Robotníckej sociálnej poisťovne, ktorý viedol profesor Ladislav Dérer. Sídlom nemocnice s pôrodnicou a poliklinikou sa stal po druhej svetovej vojne. Komplex, ako ho mnohí poznajú, bol výsledkom prestavby v 60. rokoch, keď došlo k optickému a funkčnému prepojeniu budov. Funkciu štátnej nemocnice s poliklinikou plnil do marca 2005. Objekt odvtedy chátral. Takmer pred dvoma rokmi ho zrekonštruovali, plní najmä funkciu rezidenčno-administratívneho centra. Do zrekonštruovaného komplexu sa zdravotnícke zariadenie vráti takmer po 17 rokoch.

Zdroj: TASR