Poniklec slovenský. Nádherná, ale ohrozená rastlina

8683
Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica). Poniklec slovenský je ohrozeným druhom rastlín, pretože sa často zbiera pre jeho nádherný vzhľad
Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica). Poniklec slovenský je ohrozeným druhom rastlín, pretože sa často zbiera pre jeho nádherný vzhľad

Je považovaný za jeden zo symbolov a poslov jari. Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica) je zaradený za zoznam ohrozených druhov rastlín, pretože sa často zbiera pre jeho nádherný vzhľad. V súčasnosti je chránený zákonom a jeho zhromažďovanie je zakázané.

Je to trvácna, celá chlpatá až huňatá bylina. Má okrúhle kvety fialovej až modrej farby a rastie až do výšky 30cm. Kvety kvitnú na jar, zvyčajne od apríla do mája, ojedinele v júni aj v septembri.

Pochádza z Balkánu a Karpát. Vyskytuje sa najmä v horských oblastiach strednej a východnej Európy. Tento druh vznikol pravdepodobne už koncom ľadovej doby. Prvý raz bol opísaný v lokalite pri Kráľovej Lehote v Nízkych Tatrách.

Celá rastlina, najmä jej nadzemná časť, je jedovatá. Hlavnou účinnou látkou je proanemonín, ktorý pôsobí miestne silne dráždivo – na pokožke vyvoláva zápaly, pri ústnom podaní spôsobuje zvracanie a hnačky. Po vstrebaní pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém.

Poniklec je tiež obľúbenou okrasnou rastlinou v záhradách s atraktívnymi kvetmi a lístím. Uprednostňuje dobre odvodnenú pôdu a plné slnko pred polotieňom. Dobre sa mu darí na slnečných miestach na skalke medzi vápencovými kameňmi. Keďže patrí medzi byliny s dlhým koreňom, zle sa presádza.

Spoločenská hodnota tejto vzácnej rastliny je približne 400 €. Hrozba pokuty by určite nemala byť jediným dôvodom, prečo by ste nemali zbierať ohrozené druhy rastlín, akou je aj poniklec slovenský. Totiž, tieto druhy majú v ekosystémoch dôležitú funkciu, a to aj preto, že v nich rastú a žijú iné rastliny a živočíchy. Zaslúžia si preto našu ochranu, aby sme ich zachovali aj pre budúce generácie.

Foto: Monika Kováčová