Porota rozhodla o víťazných fotografiách 9. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO

1319

V dňoch 30. 8. – 1. 9. 2020 sa v priestoroch Zichyho paláca v Bratislave zišli členovia poroty 9. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO, aby posúdili práce prihlásené do súťaže.

Prihlásené fotografie hodnotila 5-členná medzinárodná porota v zložení: Oľga Kravets (fotografka a dokumentaristka, agentúra NOOR, Rusko) – predsedníčka poroty, Maciek Nabrdalik (fotograf, agentúra VII, Poľsko), Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR), Roman Vondrouš (fotograf, ČTK, ČR) a Jana Hojstričová (fotografka a pedagogička, SR), ktorá je zároveň aj garantom projektu.

Do súťaže sa registrovalo 203 fotografov, ktorí dovedna zaslali 1827 snímok, z toho 183 sérií. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a Fotografia vytvorená mobilným telefónom (medzinárodná kategória) a v novej medzinárodnej kategórii Každodenný život. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy. Porota každoročne udeľuje aj cenu Mladý talent roka.

Medzi súťažnými prácami dominovala téma parlamentných volieb, udalostí súvisiacich s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a prípadov korupcie na slovenskej scéne a pandémie COVID-19. Veľké množstvo súťažiacich mapovalo vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách. Porota vyjadrila veľkú spokojnosť s domácou kategóriou Každodenný život a s medzinárodnou kategóriou Dlhodobý dokument, ktorých úroveň výrazne presahovala úroveň ostatných kategórií.

Porota sa rozhodla udeliť hlavnú cenu súťaže Grand Prix za sériu Proces od fotografa Denníka N, Tomáša Benedikoviča.

Predsedníčka poroty Oľga Kravets k víťaznej sérii povedala: „Cenu sme udelili podľa kvality fotografie v kategórii Aktuality a zároveň vzhľadom na vplyv, ktorý má súdny proces na slovenskú spoločnosť. Pochádzam z krajiny, kde sa prenasledovanie hlasov z nezávislých radov nanešťastie stalo štandardom a verím, že existuje nádej pre spravodlivosť na Slovensku“.

Mená všetkých finalistov zverejní organizátor súťaže najneskôr 1 týždeň pred slávnostným odovzdávaním cien, ktoré sa uskutoční 1. októbra 2020 v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave. Na následnej výstave v Dome umenia v Bratislave budú vystavené práce všetkých finalistov.