Posun času narúša biorytmus, čo môže negatívne ovplyvniť spánok

665
Posun času narúša biorytmus, čo môže negatívne ovplyvniť spánok
Posun času narúša biorytmus, čo môže negatívne ovplyvniť spánok

Posun času narúša denný biorytmus, čo môže negatívne ovplyvniť spánok či stravovanie. Poukázala na to farmaceutická laborantka Tatiana Kocúrková z lekárne Dr. Max. S úpravou rozhodeného biorytmu môže podľa nej pomôcť zdravý životný štýl, pravidelný pohyb či zdravá strava a vitamíny.


„Náš organizmus dokáže vyviesť z rovnováhy aj jedna hodina a hoci je negatívnych vplyvov viacero, všetky sa točia okolo zmeny pravidelnosti nášho biologického rytmu,“ vysvetlila s tým, že posun času horšie vnímajú citlivejší jedinci, deti, ľudia s vyšším vekom či niektorými ochoreniami.


Ak sa biorytmus z nejakého dôvodu rozladí, problém môže nastať najskôr so spánkom, neskôr s výkonnosťou a vyústiť to môže až k rôznym ochoreniam. Negatívne môže ovplyvňovať aj stravovacie návyky. „Vynecháme obed, lebo vtedy ešte nie sme hladní a kompenzujeme si to prejedaním sa v neskoršej hodine. Alebo pridáme nejaké jedlo navyše ešte behom dňa, no váha ide nahor a nevieme prečo,“ ozrejmila.
Pre úpravu narušeného biorytmu odporúča dobrý spánok, ku ktorému prispieva napríklad pravidelné cvičenie či šport. „Z pohybu postačí 30-minútová chôdza, joga alebo fitnes tréning,“ spresnila. Dôležitý je taktiež zdravý životný štýl, obmedzenie alkoholu či elektronických zariadení. „Nesmie chýbať pohodlná posteľ s tvrdším matracom a chladnejšia tmavá miestnosť, pretože melatonín, spánkový hormón, je produkovaný epifýzou výhradne v tme,“ dodala.


Dbať treba aj na zdravú a pravidelnú stravu. Do jedálnička odporúča zaradiť viac ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov, kvalitné tuky a bielkoviny. Naopak obmedziť treba jednoduché sacharidy a nenasýtené mastné kyseliny. „Pri zmene času môžu byť nápomocné aj niektoré výživové doplnky, a to hlavne už vyššie spomínaný melatonín, ale aj bylinné preparáty s obsahom valeriány, chmeľu, medovky či materinej dúšky. Vhodná je aj aromaterapia, hlavne levanduľová silica alebo olej,“ doplnila. Počas jesene tiež podľa nej netreba zabúdať na vitamíny C, D, zinok, výťažky z hlivy ustricovej, betaglukán, kolostrum či omega 3 mastné kyseliny.

Zdroj: TASR