Rakovina krčka maternice je druhou najčastejšou formou rakoviny u žien vo veku okolo 45 rokov. Ochorenie je však ľahko diagnostikovateľné a v skorom štádiu aj efektívne liečiteľné. V boji s rakovinou krčka maternice máme podľa lekárov dve účinné zbrane: pravidelnú a kvalitnú gynekologickú prevenciu spolu s očkovaním tínedžerov i dospelých proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť.
Human papillomavirus (HPV) je jediný onkogénny vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia – očkovanie. Ide o dôležitý prostriedok prevencie aj proti iným onkologickým ochoreniam spojeným s infekciou HPV. Okrem rakoviny krčka maternice sa HPV infekcia môže podieľať aj na rakovine penisu, vagíny, konečníka, vulvy, ústnej dutiny a nosohltana. Proti HPV vírusu by sa mali očkovať chlapci i dievčatá. Názory lekárov na tému očkovanie tínedžerov a dospelých, spolu s odbornými poznatkami v súvislosti s HPV, si prečítajte TU.
Pacientska aliancia NIE RAKOVINE podporuje organizovaný skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice. Základom prevencie rakoviny krčka maternice je bezbolestné vyšetrenie steru krčka maternice počas pravidelného vyšetrenie u gynekológa. Zdravotné poisťovne preto pozývajú na gynekologické vyšetrenie ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie.
Kliknutím na „PRIDAŤ SVOJU AMBULANCIU NA MAPU POMOCI“ prispejete k rozšíreniu vzácnej spolupráce gynekológov a pediatrov na Slovensku.
Účasť Sloveniek na skríningu je nízka
A to napriek tomu, že u nás každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom až každý tretí prípad sa pre neskorú diagnostiku končí smrťou. Pravidelným skríningom sa pritom môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia!
„Bohužiaľ, na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo vyše 20 % žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú často po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. Chceme podporiť úsilie MZ SR, odborníkov a zdravotných poisťovní a organizujeme sériu osvetových podujatí NIE RAKOVINE TOUR, ktorá odštartovala 21. augusta v Košiciach. Chceme upozorniť na dôležitosť pravidelných gynekologických prehliadok a tiež na význam očkovania proti HPV vírusu, ktorý spôsobuje až 99 percent prípadov tohto ochorenia,“ hovorí prezidentka aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.
Do osvetovej kampane NIE RAKOVINE sa v súčasnosti pridávajú aj gynekológovia a pediatri z celého Slovenska. „Vyzývame všetkých gynekológov a pediatrov, aby sa aj oni stali ambasádormi našej kampane. Oslovujeme lekárov prostredníctvom mailov, aby sa pridali sa so svojimi odbornými ambulanciami do našej MAPY POMOCI, ktorú práve vytvárame. Pacientky a rodičia detí si na našej webovej stránke ľahko na mape vyhľadajú vo svojom okolí ambulanciu, kde im pomôžu,“ vysvetľuje Pifflová Španková.
Za modernejšie metódy
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE poukazuje tiež na vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú, že 1 z 3 žien s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice mala normálny výsledok cytologického PAP testu napriek prítomnosti nádorových buniek.
Modernejšou metódou je HPV genotypizačný test, ktorý pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice. Vzorka pre HPV DNA test sa získava rovnako ako vzorka pre PAP test. HPV DNA test zisťuje 14 vysokorizikových HPV typov v jednej analýze a osobitne zisťuje tiež výsledky pre HPV 16 a HPV 18, ktoré spôsobujú približne 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. HPV DNA test dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie.
„Na Slovensku nie je tento skríningový test uhrádzaný zo zdravotného poistenia ako primárna skríningová metóda, hoci svet je nasmerovaný na primárny HPV skríning a v mnohých krajinách sveta je súčasťou národných skríningových programov či regionálnych programov,“ hovorí Jana Pifflová Španková. Profesionálne smernice pritom podporujú skríning pomocou HPV testu založeného na DNA, pri ktorom sa zisťuje, či je žena vystavená riziku choroby alebo sa u nej už choroba vyvíja.
Zdroj: www.nierakovine.sk