Sezóna klieštov začína. Chráňte seba aj zvieratá

1874

Nebezpeční „upíri“ sú aktívni od skorej jari až do konca jesene. U nás v obci pri miernych a bez snehových zimách je ich výskyt dokonca celoročný.

Samček meria 2 mm, samička až 10 mm, pričom nacicaná samička dokáže zväčšiť svoju hmotnosť až 200-krát. Nenechajte kliešťa na sebe hodovať. Pozornosť venujte najmä miestam, na ktoré sa kliešť zvykne prisať najčastejšie. Ide najmä o dobre prekrvené miesta s tenkou pokožkou, ako sú napríklad slabiny, podpazušie, pokožka za ušami, podkolenné jamky či vlasatá časť hlavy.

Uštipnutie kliešťa nemusí byť hneď dôvodom na paniku, ani pre nás ani pre našich miláčikov pretože nie všetky kliešte sú infikované. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazené ojedinele alebo vôbec nie.

Mnohí ľudia si myslia, že kliešte padajú zo stromov, to však nie je pravda. Zachytávajú sa na trávach a koncoch listov prízemných rastlín, kríkov. Samce aj samice sa živia krvou svojho hostiteľa, ktorého si nájdu pomocou Hallerovho orgánu. Je to chemický receptor nachádzajúci sa na poslednom článku predných nôh. Tento orgán je schopný zachytiť a rozpoznať také látky ako sú amoniak, kysličník uhličitý, kyselina mliečna a kyselina maslová. Tieto látky vylučuje hostiteľ dychom a potom. Kliešte sú vo vyčkávacej pozícii zachytávajú rôzne vnemy z prostredia a vďaka vibráciám sú schopné spozorovať blížiaceho sa hostiteľa. Naňho sa následne zavesia a potom preliezajú jeho telo kým nenájdu vhodné miesto na prisatie sa.

Ako odstrániť prisatého kliešťa?

Prisatého kliešťa nenatierajte olejom ani krémom, môžu kliešťovi upchať dýchacie otvory a následne sa začne dusiť a nadmerne sliniť. Tým sa zvyšuje riziko prenosu patogénov do kože a teda aj riziko závažnej infekcie.

Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kolmo nahor, bez točenia. Možno si pomôcť kývavým pohybom, najdôležitejšie je kliešťa nepoškodiť či nerozmliaždiť. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou.

Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite na ranku prípravok s obsahom alkoholu. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky