Pozrite si prvú časť besedy Ako aj doma ostať FIT s vicežupanom Jurajom Štekláčom

1458

Mestská časť Bratislava-Dúbravka pripravila v rámci októbra – Mesiaca úcty k starším prednášku, ktorá sa konala v prázdnej sále Domu kultúry v Dúbravke. Rady a odporúčania nielen pre seniorov prišiel predstaviť doktor a vicežupan pre oblasť zdravotníctva Juraj Štekláč s andragogičkou Alexandrou Palkovič pod názvom Ako aj doma ostať FIT.

„Pre odlúčených seniorov je sociálna izolácia v čase pandémie veľmi nebezpečná“: hovorí andragogička Alexandra Palkovič a dodala, že stretnutia a komunikácia sú však veľmi dôležité. V čase pandémie samozrejme treba dbať na dodržiavanie pravidiel – odstup, rozostupy a rúško.

Ďalším kľúčovým aspektom je tiež aktívny pohyb. „Hýbme sa, kým môžeme. Pri pohybe človek aj lepšie myslí“: dodala Alexandra Palkovič. Odborníčka tiež navrhla nájsť si počas odlúčenia, izolácie v čase pandémie, niekoho, s kým sa bude senior rozprávať, zdieľať pocity, túžby a pri pohybe uprednostniť to, čo človeku vyhovuje. Možnosti komunikácie s blízkym ponúka čiastočne aj videochat, online svet, telefón i mobil.

„Druhá vlna pandémie je náročnejšia aj tým, že ideme do obdobia tmy,“ pripomenul doktor Štekláč. Chudobnejšie sú i možnosti stravovania, vitamínov, ponuka čerstvého ovocia a zeleniny. Podstatný je tak výber vitamínov aj výživových doplnkov.