Premiér vyhlásil núdzový stav. Toto sú nové opatrenia

17109
Zdroj: Facebook - aktuality.sk

Peter Pellegrini večer na tlačovej konferencii vyhlásil núdzový stav pre štátne nemocnice a prísnejšie opatrenia pre všetkých. Zároveň potvrdil nárast prípadov na 61.

Obchody okrem potravín, lekární či drogérií budú zatvorené

Obchody či prevádzky so službami budú od pondelka zatvorené. Výnimkou sú potraviny, lekárne, drogérie, trafiky a niekoľko ďalších typov prevádzok. Rozhodla o tom vláda na mimoriadnom rokovaní 15. marca 2020. Sprísnila tak doterajšie opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu spôsobujúceho ochorenia COVID-19.

V nedeľu pribudlo 17 prípadov

Na Slovensku pribudlo v nedeľu až 17 prípadov ochorenia COVID-19, spolu ich je 61 a je predpoklad, že číslo bude stúpať naďalej.

Núdzový stav pre štátne nemocnice

Vláda vyhlásila pre štátne nemocnice na Slovensku núdzový stav. Premiér zdôraznil, že vyhlásenie núdzového stavu neznamená žiadny problém v slovenskom zdravotníctve. Núdzový stav má umožniť presuny personálu a techniky, zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce. V Bratislavskom kraji sa to týka týchto zdravotníckych zariadení:

  • Univerzitná nemocnica Bratislava
  • Národný ústav detských chorôb Bratislava
  • Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s., Bratislava
  • Národný onkologický ústav Bratislava
  • Nemocnica sv. Michala, a. s., Bratislava

Premiér žiada nemocnice, aby prestali poskytovať plánované operácie

Vláda žiada nemocnice, aj súkromné, aby prestali poskytovať plánované operácie a aby svoje kapacity držali na potreby starostlivosti o ľudí nakazených novým koronavírusom.

Minister zahraničných vecí má pripraviť plán návratu Slovákov domov

Minister zahraničných vecí má pripraviť plán repatriácie občanov Slovenska domov. V zahraničí sa totiž stále nachádza veľa občanov, ktorí sa dožadujú svojho príchodu na Slovensko. Občania majú byť v kontakte s veľvyslanectvami, aby ministerstvo vedelo, koľko ich je, a aby mohlo prijať rozhodnutie, kedy a akou formou ich prepraviť.

Krízový štáb bude hovoriť o ďalších opatreniach proti koronavírusu

Krízový štáb má v pondelok rozhodovať o ďalšom súbore opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Medzi nimi je napríklad odporúčanie pre prevádzkovateľov verejnej hromadnej dopravy, aby neumožnili použitie vlakov či autobusov ľuďom, ktorí si nebudú chrániť tvár rúškom. Premiér nevylúčil, že môže prísť aj zákaz vstupu bez rúška do potravín a iných prevádzok, ktoré zostanú otvorené.

Aktualizované v pondelok 16.3.2020 6:15.