Prezidentka Čaputová a župan Droba otvorili nový školský rok

3533
Študentov na župnej Strednej zdravotníckej škole privítala pani prezidentka Čaputová a župan Droba
Študentov na župnej Strednej zdravotníckej škole privítala pani prezidentka Čaputová a župan Droba

Na jednej z našich župných škôl sme dnes otvárali nový školský rok za účasti pani prezidentky Zuzany Čaputovej.

Študenti Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej 20 v Bratislave začali nový školský rok naozaj mimoriadne. K predsedovi BSK Jurajovi Drobovi sa pridala prezidentka Zuzana Čaputová a spoločne privítali študentov.

Budúci zdravotníci na dnešný prvý školský deň určite nezabudnú. Pozrite si video:

Predchádzajúci školský rok nám ukázal, že vieme čeliť aj nečakaným situáciám a mnohému nás naučil. Bratislavský kraj bol prvý, ktorý kvôli pandémii na jar tohto roku zatvoril školy. Je to rozhodnutie, za ktorým si stojím. Dnes už máme ale viac informácií a ako župan budem robiť všetko pre to, aby sme školy zatvárať nemuseli,“ uviedol na otvorení školského roka župan Juraj Droba. V boji s pandémiou sme pocítili obrovský význam zdravotníckych pracovníkov. Uvedomujeme si, že príprava nových posíl do zdravotníctva je nesmierne dôležitá,“ pokračuje predseda BSK.

Slávnostné otvorenie školského roka na župnej Strednej zdravotníckej škole na Strečnianskej

Prezidentka Zuzana Čaputová zase zdôraznila, že výber povolania zdravotnej sestry či zdravotníckeho pracovníka v nej vzbudzuje úctu. „Doba, ktorú žijeme posledné mesiace, je výnimočná. Umožnila nám uvedomiť si mnohé, napríklad aj to, aké dôležité sú zdravotnícke profesie, ako veľmi dôležitá je aj profesia, ktorú ste si vy vybrali. Tá profesia nie je jednoduchá. Budete musieť robiť závažné rozhodnutia v rýchlom čase, ktoré majú obrovský dosah na životy a zdravie ľudí. Stretnete sa s ľuďmi, ktorí vám za to budú vďační, s ľuďmi, ktorí za to vďační nebudú. Ale chcem vám povedať, že moju úctu a rešpekt za výber vašej profesie máte už teraz,“ uviedla.


Jedna vec sa z učebníc naučiť nedá, a to je súcit. Súcit je kľúčový pre výkon vašej profesie. Ten treba v sebe objaviť a rozvíjať v živote. Skúste si možno predstaviť, keď budete stáť pri svojich pacientoch, že by ste v ich pozícii boli vy. Verím, že vám to pomôže, že vás to bude inšpirovať k tomu, aby ste podali svoj výkon v čo najväčšej forme a čo najviac ľudsky,“ doplnila.

Predseda BSK Juraj Droba zdôraznil nesmiernu dôležitosť kvalitného zdravotníckeho personálu

Na župe sme si potrebnosť vychovávania nových zdravotníkov uvedomili ešte pred príchodom pandémie a kvalitu odborov neustále zvyšujeme. „Snažíme sa zlepšovať podmienky vzdelávania zdravotníkov a náš cieľ je, aby bolo nielen kvalitné, ale aby boli naplnené kapacity odborov.“ Minulý rok sme z prostriedkov BSK vybudovali špeciálne učebne pre dva nové odbory a napriek obmedzeniam, ktoré prišli s koronavírusom, sa budeme (nielen) zdravotníckym školám venovať naplno aj naďalej.

Bratislavský samosprávny kraj dokazuje, že školstvo a vzdelávanie sú skutočne jeho prioritami – jednak konkrétnymi krokmi k zlepšovaniu ohodnotenia zamestnancov škôl a školských zariadení, skvalitňovaním obsahu vyučovania zavádzaním nových odborov, ale aj výraznými investíciami do obnovy budov a modernizácie ich vybavenia.

Jedna vec sa z učebníc naučiť nedá, a to je súcit,“ povedala prezidentka na margo budúcich zdravotníkov

Som presvedčený, že zodpovedným prístupom a rešpektovaním pravidiel predídeme tomu, aby sa opakovala situácia z minulého školského roka, kedy sa školy celoplošne uzavreli a pracovali sme z domu. Buďme preto, prosím, trpezliví a snažme sa situáciu zvládnuť s optimizmom a dobrou náladou. Prajem vám všetkým úspešný štart do nového školského roka, učiteľom veľa šikovných študentov, študentom len samých dobrých učiteľov,“ ukončil svoj príhovor predseda BSK.

Zdroj: TASR