Pri otrave alkoholom pomôže stabilizovaná poloha, v prípade popálenín chladenie

1859

Prvou pomocou pri otrave alkoholom je stabilizovaná poloha, v prípade popálenín je potrebné ranu aspoň 20 minút chladiť.

„Pri ťažšej forme, až otrave alkoholom, uložíme osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a pravidelne ju kontrolujeme. V prípade, že sa nepreberá a má sťažené dýchanie, voláme linku tiesňového volania 155 a riadime sa pokynmi operátora,“ vysvetlila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová. Dodala, že ak osoba nedýcha, je potrebné začať s oživovaním, pri ktorom môžu taktiež pomôcť pokyny operátora.

V prípade ľahšej formy otravy alkoholom je podľa jej slov dôležité vyspať sa, piť veľa tekutín a pomôže aj pobyt na čerstvom vzduchu. Pri popáleninách je dôležité rýchle a dostatočne dlhé chladenie. „Ak nemáme tečúcu vodu, chladíme napr. minerálkou, alebo ovievame,“ spresnila Krčová. Dodala, že v prípade popálenín väčšieho rozsahu je potrebné zavolať na linku tiesňového volania 155, alebo vyhľadať lekársku pomoc.

Alkohol a pyrotechnika patria k tradičným príčinám zásahov záchranárov počas Silvestra a novoročných osláv. Svetová zdravotnícka organizácia vydala v súvislosti s karanténou a pitím alkoholu počas nej viaceré odporúčania. Upozornila tiež na mýty o alkohole a jeho vplyve na nový koronavírus. WHO varovalo, že pitie alkoholu neničí vírus, skôr naopak, zvyšuje zdravotné riziká u nakazených ľudí. Rovnako nie je pravdou, že alkohol zabíja vírus vo vzduchu. Tiež nedezinfikuje ústa, hrdlo a neposkytuje žiadnu ochranu pred ochorením COVID-19. Má zničujúci efekt na imunitný systém, teda neposilňuje odolnosť voči vírusu.

Zdroj: TASR