Pri stavebných prácach na petržalskej električke bola nájdená munícia

1413
municia_v_Petrzalke
Nájdená munícia v Petržalke. Foto: Polícia SR

Policajti piateho bratislavského okresu boli v piatok 7. júla 2023 krátko po 06.20 h vyslaní na základe telefonického oznámenia na Strečiansku ulicu, kde malo dôjsť k nálezu vojenskej munície.

„Na mieste bolo zistené, že počas výkopových prácach na novej električkovej trati, bolo nájdených celkovo 18 ks delostreleckých granátov z II. sv. vojny. Policajti na mieste nálezu vykonali bezodkladne potrebné úkony, pričom policajný pyrotechnik po príchode muníciu zaistil. Munícia bola následne prevezená k jej odbornému zneškodneniu,“ informuje Polícia SR. K zraneniu osôb v súvislosti s nálezom nedošlo.

Munícia sa nachádzala v blízkosti protitankovej steny.

„Sovietski ženisti keď obsadili objekt protitankovej steny, tak zaistenú muníciu rozobrali. Nábojnice buď pobrali alebo rozhádzali po okolí. Projektily a delostrelecké granáty nahádzali do odpadovej jamy a objekt zahrnuli zeminou. No a tam vlastne celkom bezpečne vydržali vyše 70 rokov,“ komentoval nález munície architekt Pavol Škorvánek, ktorý roky mapuje a zakresľuje vojenské pamiatky na území Bratislavy.

Pôvod protitankovej steny siaha do obdobia rokov 1944-45, kedy obdobné objekty boli súčasťou nemeckých príprav na obranu Bratislavy. „Svedčí o tom aj to, že stena je stavaná narýchlo, že nie je z pevnostného betónu, má vysoký obsah riečneho štrku a nie sú odstránené viazacie drôty po šalovaní. V betónovej stene je osadená pravdepodobne ruská koristná strieľňa z tzv. Molotovovej línie. Predpokladáme to preto, že na zachovanej zhodnej protitankovej stene v Petržalke-Kopčanoch sú na strieľni delostrelecké preberacie a odmerové značky v azbuke. V strieľni bol pôvodne zalafetovaný protitankový kanón a stena bola opatrená zemným záhozom na čele a aj po stranách. V Petržalke v minulosti bolo takýchto protitankových stien niekoľko, žiaľ dve podobné boli zničené pri výstavbe hypermarketu Carrefour,“ uvádzajú Ernest Húska a Iveta Plešeková z Petržalského okrášľovacieho spolku vo svojom liste primátorovi Milanovi Ftáčnikovi v roku 2013. Už vtedy totiž Petržalský okrášľovací spolok inicioval záchranu tejto vojenskej pamiatky. V tom čase bola stena z dvoch tretín zasypaná zeminou a bolo z nej vidieť len vrchnú časť a kúsok oceľovej strieľne.

Pozrite si video: