Pri uviaznutej kostičke v krku pomôže zjesť kúsok suchého chleba

924

Pri uviaznutej kostičke v krku pomôže zjesť kúsok suchého chleba, ktorý ju obalí. V žalúdku ju potom rozpustia žalúdočné kyseliny. Ak však kosť uviazne tak, že spôsobuje bolesť, prípadne aj pri dýchaní, dôležité je nepodľahnúť panike a dýchať nosom. V takom prípade je potrebné vyhľadať odbornú pomoc alebo volať na tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako postupovať.

Čo robiť pri pri zažívacích problémoch?

K typickým príznakom patrí pocit plného brucha, nevoľnosť, až bolesti v oblasti brucha. Vyskytnúť sa môže aj napínanie na zvracanie, prípadne zvracanie. Pri ľahšej forme postačí diéta – ideálny je nesladený čierny čaj, staršie pečivo alebo sucháre. Pri dlhotrvajúcich ťažkostiach je potrebné vyhľadať lekársku pomoc alebo volať na linku 155.

Zapichnutá rybia kosť ako častá príčina zásahov záchranárov je mýtus. Zdravotnícki záchranári na Štedrý deň nevyrážajú k pacientom, aby im vytiahli zapichnutú rybiu kosť. Ide o mýtus. Operátori tiesňovej linky 155 sa takýmito prípadmi zaoberajú len výnimočne a vo väčšine ich riešia telefonickou konzultáciou.

Najlepšia je prevencia a jesť a piť by mali ľudia s mierou. K typickým príčinám zásahov na Štedrý deň patria aj úrazy, ako napríklad rôzne pády, ale aj dopravné nehody či fyzické potýčky, za ktoré môže aj nadmerná konzumácia alkoholu.

Zdroj: TASR