Prichádzajú horúčavy. Prvá vlna nás čaká od polovice týždňa

1079

Tento týždeň očakávajú meteorológovia nástup prvej vlny horúčav v tomto roku. Začať by sa mohla už v utorok, prípadne v stredu 15. – 16. 6., a trvať by mala minimálne do konca budúceho týždňa.

Po krátkom ochladení, ktoré príde v nedeľu 13. 6., sa začne už v prvých dňoch budúceho týždňa otepľovať. Postupne nás čaká veľmi teplé a suché počasie a pravdepodobne už v utorok zaznamenáme na našom území aj tropický deň. Na oblohe bude len minimum oblačnosti a prakticky žiadne zrážky. Okrem tropických dní čakajú Slovensko zrejme aj tropické noci.

Začiatkom júna zažíva podľa SHMÚ Slovensko citeľné oteplenie. Priemerná denná teplota väčšinu prvých dní mesiaca presiahla dlhodobý priemer rokov 1981 až 2010. Okrem toho, že je v posledných dňoch teplo, je aj pomerne sucho, pretože zrážky, ktoré v prvých dňoch júna spadli a bolo ich málo, nedokázali vykompenzovať vysoký výpar v tomto období.

Hoci najintenzívnejšie vlny horúčav sa na Slovensku vyskytujú spravidla v júli a v auguste, periódy veľmi teplého počasia odborníci u nás v minulosti zaznamenali aj v júni. Nepríjemné podľa nich môžu byť najmä z dôvodu krátkeho trvania noci, keď sa vzduch nestihne dostatočne ochladiť a tepelná záťaž tak trvá dlhší čas.

Veľmi teplé počasie bolo na Slovensku napríklad v júni 2000, 2002, 2003, 2007, 2017 a 2019. V júni v roku 2003 sa vyskytlo až desať dní v rade s maximálnou dennou teplotou vzduchu nad 30 stupňov, pričom jeden deň bolo maximum vyššie ako 35 stupňov Celzia.

Extrémne letné horúčavy predstavujú pre obyvateľov Bratislavy najväčšie riziko v mestských častiach Staré Mesto, Ružinov, časť Trnávka, a čiastočne v Petržalke i v Novom Meste. Vysoké teploty zhoršujú kvalitu života najmä ľuďom v husto zastavaných oblastiach bez zelene a vody. Zatiaľ čo globálny priemer teploty stúpol od začiatku 20. storočia takmer o jeden stupeň Celzia, Slovensko podľa hlavného mesta vykazuje za to isté obdobie približne dvojnásobné oteplenie. Približne o 1,7 až dva stupne Celzia. Predpokladá sa, že v porovnaní s obdobím 1961 – 1990 sa ročný priemer teploty vzduchu v oblasti južného Slovenska do roku 2100 výrazne zvýši.

Zdroj: TASR, SHMÚ