Prihlášky na župné stredné školy treba podať do 20. marca 2023. Termín je pre všetky odbory vzdelávania rovnaký

1190
Stredná zdravotnícka škola na Záhradníckej v Bratislave
Stredná zdravotnícka škola na Záhradníckej v Bratislave

Opäť je tu obdobie, kedy sa deviataci základných škôl rozhodujú pre strednú školu. V rámci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) majú na výber 54 stredných škôl. Z toho je 14 gymnázií, 35 stredných odborných škôl, ďalej 2 konzervatóriá a 3 školy umeleckého priemyslu. Všetky sa tešia zvýšenému záujmu. Najväčší záujem je stále o bilingválne gymnáziá, ale žiaci si vyberajú aj bilingválne technické lýceum, grafický dizajn, informatiku či odbor zubný asistent.

“Za posledné roky narástol záujem o štúdium na župných stredných školách o tretinu. A to nielen o gymnáziá, ale vyšší počet prihlášok zaznamenali aj odborné školy. Verím, že tento trend bude pokračovať. Miest je dostatok, pribudne aj nový odbor digitálna maľba – koncept art, ktorý bude od septembra otvorený na Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. Rovnako pribudli aj centrá odborného vzdelávania a prípravy (COVP) na Strednej odbornej škole informačných technológií na Hliníckej v Bratislave pre oblasť elektrotechniky a informačných technológií či na Strednej odbornej škole technológií a remesiel na Ivanskej ceste pre stavebníctvo. Čoskoro však budú otvorené aj ďalšie COVP a to v Spojenej škole Ivanka pri Dunaji v oblastiach agropodnikanie – farmárstvo, chov koní a jazdectvo, kynológia, rybárstvo a na Strednej odbornej škole gastronómie a hotelových služieb na Farského v Bratislave pre potravinárstvo,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Centrum odborného vzdelávania a prípravy na SOŠ technológií a remesiel
Centrum odborného vzdelávania a prípravy na SOŠ technológií a remesiel, Ivanská cesta, Bratislava (na snímke Juraj Droba, vľavo)

Prvé kolo prijímacích skúšok sa koná v dvoch termínoch:

  • Odbory bez talentových skúšok – prvý termín 4. máj (prípadne aj 5. máj), druhý termín 9. máj (prípadne aj 10. máj).
  • Odbory s talentovými skúškami – prvý termín 2. máj (prípadne aj 3. máj a 28. apríl), druhý termín 11. máj (prípadne aj 12. máj a 15. máj).
  • Overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania v odboroch vzdelávania sa na stredných športových školách sa bude konať v dvoch fázach. Overenie športového výkonu od 21. marca do 14. apríla pre všetky druhy športov a overenie zdravotnej spôsobilosti 2. mája (prípadne aj 28. apríla a 3. mája) v prvom termíne a 11. mája (prípadne aj 12. mája a 15. mája) v druhom termíne. Druhé kolo prijímacích skúšok na neobsadené miesta bude 20. júna.

V aktuálnom prijímacom konaní, na školský rok 2023/2024, ponúkajú župné stredné školy štúdium pre 5 095 žiakov končiacich ročníkov ZŠ.

Prehľadný zoznam stredných škôl a ich jednotlivých odborov, ktoré BSK ponúka, nájdete na stránke www.strednapremna.sk.

Prečítajte si:
Končíš základku a nevieš čo ďalej? Sprav si kvíz!
Stiahnite si brožúru s detailným prehľadom stredných škôl

„Výberu treba venovať dostatočnú pozornosť a premyslieť si čo ma baví, v čom som dobrý a kde sa vidím, v akom obore. Aj v ankete, ktorú sme realizovali minulý rok, nám vyšlo práve uplatnenie sa v praxi ako druhá najdôležitejšia vec pri výbere školy. Prvou bol fakt, aby ich zvolený odbor bavil. Dozvedeli sme sa aj to, že hlavné slovo pri výbere školy majú samotní žiaci a až na druhom mieste je vplyv rodičov. Z ankety sme zistili aj to, odkiaľ majú žiaci informácie o školách. Najviac ich získavajú od rodičov či príbuzných, potom od kamarátov a známych. Ďalej ako dôležitý zdroj nasleduje internet, učitelia, ale aj naša brožúra Končíš základku? Vyber si strednú podľa seba! V nej je tiež všetko o našich školách, ich ponuke, uplatnení, získaných oceneniach či zahraničných programoch,” doplnil Juraj Droba.