Pripomeňte si Franza Liszta. Pozývame vás na virtuálny koncert

1110
Pred 200 rokmi začal Franz Liszt svoju dlhú a úspešnú kariéru práve v Bratislave.
Pred 200 rokmi začal Franz Liszt svoju dlhú a úspešnú kariéru práve v Bratislave.

V týchto dňoch uplynulo 200 rokov od prvého koncertu klaviristu a skladateľa Franza Liszta v Preršporku. Vychutnajte si jeho romantické skladby na špeciálnom online koncerte.

Toto výnimočné podujatie je pripomenutie si veľkého klaviristu a skladateľa, ktorý začal svoju kariéru v Bratislave práve pred 200 rokmi. Dňa 6. november 1820 – pravdepodobne v dnešnom Lisztovom pavilóne v záhrade Univerzitnej knižnice sa ukázal vo vybranej spoločnosti prvý raz v Prešporku mladý Franz Liszt. Mal vtedy 9 rokov a traja nadšení grófi sa rozhodli podporiť malého Franza pravidelným štipendiom, ktoré mu pomohlo sa dostať na štúdium do Viedne a odštartovať jeho životnú oslnivú umeleckú dráhu.

Franz Liszt sa v neskorších rokoch rád vracal do Bratislavy, kde často navštevoval príbuzných, známych a koncertoval. Najčastejšie dirigoval a hral v Dóme sv. Martina. Mestská časť Bratislava – Staré Mesto pripravila pri tejto príležitosti dve prednášky a koncert, ktorý sa uskutočnil 26. novembra, avšak virtuálne si ho môžete vypočuť a pozrieť až do nedele 29. novembra do večera.

Prednášky: Zuzana Godárová – Prešporok začiatkom 19. storočia, Miroslav Demko – Koncert 9-ročného Franza Liszta v Bratislave
Koncert: F. Liszt: Sonáta h mol, Interprét : Ladislav Fančovič

Virtuálne prednášky a koncert môžete sledovať na Facebooku a Youtube.

Zdroj: www.staremesto.sk/ Facebook Kultúra v Starom Meste