Program podujatí Malokarpatského osvetového strediska v Modre na mesiac november

997
[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“3.27.2″ custom_padding=“0px|||||“ fb_built=“1″ _i=“0″ _address=“0″][et_pb_row _builder_version=“3.27.2″ _i=“0″ _address=“0.0″][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“3.27.2″ _i=“0″ _address=“0.0.0″][et_pb_text _builder_version=“3.27.2″ custom_margin=“-21px|||||“ hover_enabled=“0″ _i=“0″ _address=“0.0.0.0″]

15. – 16. 11. 2019 Deň otvorených pivníc

malokarpatskí vinári pozývajú do svojich pivníc na zhodnotenie ich celoročnej práce vo vinohrade a podelia sa s Vami o jej výsledok. Vína sa budú počas dvoch dní ponúkať mladé, so svojou tohtoročnou sviežosťou. V ponuke budú aj vína minulých ročníkov a niektorí vinári otvoria pre Vás aj vína z osobného archívu.

Deň otvorených pivníc je práve túto jeseň výnimočný, oslavuje, že svoje pivnice pre Vás otvára už 20 rokov. A aké boli tie prvé? Uskutočnili sa 11. 11. 2000 práve v deň, kedy slávime sviatok sv. Martina a konajú sa Svätomartinské požehnania vín. Otvorených bolo v tento deň 17 pivničiek a navštívilo ich 500 účastníkov. Pivničky sa s dnešnými krásnymi a reprezentačnými priestormi mnohých vinárov porovnávajú len ťažko, dá sa s kľudom povedať, že mnohé z nich majú prívlastok – svetové. Hostia nie sú len zo Slovenska, ale z Čiech, Moravy a z okolitých krajín. Srdečne Vás pozývame na tento výnimočný a jubilejný ročník jedného z najnavštevovanejších vinárskych podujatí.

Začiatok vínnej cesty, či Vášho putovania môže byť na Devíne, kde ochutnáte nielen hroznové ale aj typické ríbezľové vína, na ktoré sú devínčania hrdí, ale hlavne verní miestnej tradícii. Vo Vajnoroch je otvorená len jedna pivnica, ale čaká Vás v nej výstava obrazov a gazdovský dvor plný pochúťok. Najlepšiu Frankovku v regióne ochutnáte zase v Rači.

Najviac historických pivníc ponúka Svätý Jur – nájdete tu, okrem iných,  pivnicu s fotografiami skvelých slovenských hercov, ktorí v tejto pivnici natáčali najznámejší film o vinohradníckej rodine Habdžovcov Červené víno. Najstaršou pivnicou je Renesančný vinohradnícky dom, ktorý už pred 500 rokmi prebúdzal v ľuďoch vo svojich kamenných pivniciach chuť na dúšok vína. Po prvýkrát otvorí bránu do svojich  pivníc  zrekonštruovaný Pállfyho kaštieľ. Zo Svätého Jura cez zastávku v Grinave nazriete do starého vinohradníckeho klenbového domčeka z  r. 1887, kde majitelia veľmi citlivo oživili jeho stáročnú tradíciu. Hneď oproti však na porovnanie nájdete moderný vinársky schowroom. Cesta z vínom vedie ďalej  cez Limbach, kde okrem výborného a známeho Limbašského silvánu, zažijete gastronomické hodovanie s pečenými holubmi, jednu z výnimočných delikates na vínnej ceste.  Pezinok Vás privíta majestátnym nádherne zrekonštruovaným Zámkom.  V Modre, typickom vinárskom mestečku, je zase najviac pivníc, ktoré hravo prejdete pešo, posledným mestom je Trnava,  ktorá otvára jednu z najznámejších pivníc tohto regiónu. Samozrejme Vaše putovanie môže  začať práve aj tu.

Deň otvorených pivníc však nie je len o víne, je o krásnej vinicami posiatej krajine,  o regionálnej gastronómii, často pripravenej práve šikovným vinárom, sprievodnom programe, kde v pivničkách k poháru vína hrá ľudová hudba, country, jazz.  Počas dvoch dní sa história strieda s prítomnosťou a otvára svoje dvere a brány do 174 pivníc v 27 mestách a obciach Malokarpatského regiónu.

19. 11. 2019

Beniakove Chynorany

Slovenský festival poézie

V-Klub, Nám SNP Bratislava

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]