Proti vírusu COVID-19 sa začalo očkovať. Vakcína bude dostupná skôr, ako sme čakali

6727
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Vakcína prišla skôr, ako sme predpokladali. Už prvý víkend po Štedrom dni sa na Slovensku zaočkovali prví zdravotníci, členovia vlády, ale aj prezidentka SR.

Ako prvý Slovák sa dal zaočkovať známy infektológ Vladimír Krčméry. Nasledovali ho zdravotníci, členovia vlády a ďalší politici a v priamom prenose sa dala zaočkovať aj prezidentka Zuzana Čaputová. Dôvodom však nebolo, aby boli sami čím skôr chránení, ale aby išli príkladom nám ostatným. Vakcína totiž v ľuďoch vyvoláva otázky o jej bezpečnosti. Lekári, ktorí vírus skúmajú, sa však zhodujú, že prípadné vedľajšie účinky sú zanedbateľné v porovnaní s ochranou pred agresívnym vírusom COVID-19.

Bude vakcína znamenať víťazstvo nad pandémiou?

Vakcína prišla skôr, ako sme predpokladali a ďalšie vlny očkovania budú čoskoro nasledovať. Odborníci hovoria, že ak sa dá zaočkovať dostatočné percento populácie, vírus zanikne. Toto percento je však aj pre epidemiológov zatiaľ otázne, záležať bude na správaní vírusu po prvých vlnách očkovania, predpoklad je však asi 70 % populácie. Očkovanie by tiež malo byť účinné pre všetky kmene, COVID-19 totiž v minulosti zmutoval a je možné, že sa objavia aj ďalšie mutácie. Očkovanie bude dobrovoľné a najskôr bude prebiehať medzi ohrozenými skupinami či zdravotníkmi, neskôr sa cez online systém bude môcť objednať ktokoľvek, kto bude mať záujem.

Urobili sme si malý prieskum

Na našom Facebooku sme sa vás cez víkend opýtali, či sa pôjdete očkovať. Až 75% odpovedí bolo „Áno“. Zapojilo sa 1300 respondentov.