Reč tela je najinštinktívnejšia forma komunikácie ľudstva

681
O pár dní budeme sláviť Medzinárodný deň tanca
O pár dní budeme sláviť Medzinárodný deň tanca

O pár dní budeme sláviť Medzinárodný deň tanca (tento rok vychádza na 29. apríla), ktorému od 24. apríla predchádzajú Medzinárodné tanečné dni. Autorkou tohtoročného posolstva k tomuto sviatku je čínska performerka, tanečníčka a choreografka Liping Yang. Milovníčka tanca od raného detstva, nikdy neprešla formálnym tanečným tréningom, no vďaka svojmu úžasnému prirodzenému talentu sa v Číne stala jedinečnou a uznávanou tanečnicou. Vo svojom posolstve hovorí o podstate a povahe tanca a tanečných aktivít:

„Reč tela je najinštinktívnejšia forma komunikácie ľudstva. Ako novorodenci môžeme používať ruky a nohy na tanečné gestá ešte predtým, ako sme sa naučili vysloviť slovo, a potom z tohto „primitívneho jazyka“ vzniká tanec… Vždy to bol kľúč, ktorý odomykal komunikáciu človeka s prírodou a všetkými živými bytosťami. V mojom rodnom meste sa hovorí: „Ak máš nohy, ale nevieš tancovať, premárnil si svoj život nadarmo“. Tanec je úzko spätý s prírodou a životom. Tanečná kultúra ľudstva je bohatá, zahŕňa spoločnú kultúru a atribúty. Podstatu tanca odvodzujeme pozorovaním prírody, života a všetkých živých bytostí, ktoré nás obklopujú.“

Aj na Slovensku má tanec veľmi veľa podôb a dlhú tradíciu. Dá sa povedať, že pre tanec netreba veľa, len trochu priestoru a náladu dať sa do pohybu. Pre rozvoj toho profesionálneho samozrejme treba o kúsok viac, ale aj tak je stále prvoradým adekvátny priestor. V Bratislave sídli niekoľko renomovaných tanečných súborov, vďaka ktorým môžu diváci žasnúť nad krásou klasického a ľudového tanca. Bratislavský samosprávny kraj však už niekoľko rokov podporuje aj veľmi výnimočný projekt, jediné tanečné rezidenčné centrum na Slovensku, ktoré je zamerané na súčasné formy tanca. Nachádza sa v areáli kultúrneho centra Nová Cvernovka na Račianskej ulici v Bratislave a stojí za ním nezávislá organizácia, ktorá združuje slovenských profesionálnych tanečníkov na poli súčasného tanca – Plast (Platforma pre súčasný tanec https://www.plast.dance/index.php?lang=sk), z ktorých mnohí preslávili Slovensko aj v zahraničí. Rezidenčné centrum pre tanec – Telocvičňa vo svojom názve odkazuje na pôvodnú funkciu priestoru, keďže sa nachádza v areáli bývalej strednej chemickej školy no dnes v nej vznikajú choreografie, prezentujú sa diela a pravidelne sa konajú semináre a tréningy profesionálnych tanečníkov.

V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom v roku 2023 Telocvičňa pripravuje aj rôzne kurzy a dielne pre verejnosť, ktorých cieľom bude sprostredkovať ozdravnú silu pohybu a tanca verejnosti, učiť sa porozumieť vlastnému telu, zlepšiť si kondíciu, vyskúšať si tanečnú improvizáciu. Jeden typ kurzov pripravuje pre školopovinnú mládež a učiteľov telesnej výchovy prostredníctvom projektu Telohra s cieľom zatraktívniť pohyb u tínedžerov. Druhý projekt sa zameria na našich starších spoluobčanov a prostredníctvom súčasného tanca im chce umožniť tešiť sa z pohybu, dotyku a kreatívneho vyžitia aj napriek limitom vyplývajúcim z vyššieho veku.

Autorky: Maja Hriešik, Svetlana Waradzinová