Rok 2020 ukázal, aká dôležitá je župa

1066
Zamestnanci DSS Pezinok vyrobili v 1. vlne pandémie transparent ako poďakovanie všetkým, ktorým na nich záleží.
Zamestnanci DSS Pezinok vyrobili v 1. vlne pandémie transparent ako poďakovanie všetkým, ktorým na nich záleží.

Máme za sebou ťažký rok a radi by sme poďakovali všetkým, ktorí pomáhali v boji s pandémiou. Bol to každý jeden z nás, kto sa správal zodpovedne a chránil tak svoje okolie. Prajeme vám, aby bol rok 2021 lepší, ako ten starý.

„Na konci roka sa zvykne bilancovať, aj keď za rokom 2020 sa nám asi veľmi obzerať nechce. Je ťažké ho zhodnotiť a ešte ťažšie nájsť niečo pekné, ale pokúsim sa. Prebrali sme na seba úplne novú úlohu – ochranu zdravia a životov. Bolo to veľmi náročné a všetci si vydýchneme, keď to bude za nami, ale ako večný optimista som našiel aj pár pozitív. Počas tohto šialeného roku, kedy sme šli na plné obrátky, sme sa lepšie spoznali a ja som sa utvrdil v tom, že moji kolegovia sú skvelí ľudia a robia svoju prácu srdcom. Nezdvíhali sa po odpracovaní 8 hodín, ale zostali, dokedy bolo treba. Pretože vedeli, že ich práca má zmysel a dobrovoľne jej obetovali svoje pohodlie a voľný čas. A tak sme fungovali celý rok. Sme všetci veľmi vyčerpaní, ale urobili sme obrovský kus práce. A takto nastavení urobíme veľké veci aj v roku 2021,“ uviedol v posledný deň roka predseda BSK Juraj Droba.

Desať vecí, za ktoré sme na kolegov veľmi pyšní

„V mnohom sme suplovali úlohy štátu a to nemyslím ako kritiku, ale dôkaz, že máme schopných ľudí aj odhodlanie. Prijímali sme opatrenia, ktoré neskôr nasledovalo celé Slovensko. Aj keď boj s pandémiou nás zamestnával takmer naplno, zvládli sme aj všetky „povinné“ úlohy župy a popritom sme makali aj na rozvojových projektoch. Pretože naším cieľom bolo nielen chrániť zdravie, ale chceli sme, aby vás po skončení pandémie čakali nové pekné miesta, opravené pamiatky, skvelé projekty v kultúre a ešte viac športu, relaxu aj zábavy. Tu je desať vecí, za ktoré som veľmi pyšný na Úrad Bratislavského kraja a celý náš tím,“ pokračuje župan.

  1. Ako prví sme 8. marca urobili odvážny krok, zavreli školy a spustili reťazovú reakciu prísnych opatrení na celom Slovensku. S odstupom si myslím, že sme tým výrazne prispeli k zmierneniu prvej vlny.
  2. Zdravotníkom a pracovníkom v prvej línii sme distribuovali ochranné pomôcky vysoko nad rámec našich kompetencií. Zháňali sme ich kde sa dalo a okrem sponzorských darov platili aj z vlastných zdrojov. Spolu sme ich rozdali takmer 850 tisíc.
  3. V rekordnom čase sme v rámci celoslovenského antigénového testovania zabezpečili testovacie miesto priamo v areáli Úradu BSK. Testy vykonával sám riaditeľ Odboru zdravotníctva Tomáš Szalay a mnohí naši kolegovia pracovali ako dobrovoľníci. Spätná väzba verejnosti bola veľmi dobrá – chválili organizáciu aj atmosféru.
  4. Po preniknutí vírusu do nášho zariadenia sociálnych služieb v Pezinku sme okamžite konali, ako krízová manažérka nastúpila naša kolegyňa Janka Matulová. Svoju úlohu zvládla bravúrne, patrí jej veľká vďaka za skvelú prácu aj fakt, že riskovala svoje zdravie, aby pomohla seniorom.
  5. Nad spoločnosťou Regionálne cesty Bratislava sme po desiatich rokoch získali 100%-nú kontrolu a vybudujeme novú – modernú, efektívnu a transparentnú cestársku spoločnosť. Bol to dlhý a ťažký boj, ale na jeho konci budú výrazne kvalitnejšie cesty aj starostlivosť o ne.
  6. Historický klenot, Synagóga v Senci, by bez zásahu župy schátrala. V roku 2020 sme odviedli posledné stavebné práce a pri rekonštrukcii dvora sme objavili zabudnuté, avšak veľmi vzácne rituálne kúpele mikve. Synagóga bude po dokončení kultúrnym centrom, ale pripomenie aj svoj historický odkaz.
  7. Pustili sme sa do rozsiahlej rekonštrukcie Divadla Aréna. Unikátne divadlo okrem iného dostane špičkové technológie či nové hľadisko.
  8. A v krásnych priestoroch bývalej vínnej pivnice sme otvorili úplne nové župné divadlo. Štúdio A2 bude pod krídlami známeho Divadla Astorka slúžiť najmä mladým umelcom a alternatívnym žánrom.
  9. Naplno sme sa pustili do deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb. Postupne ich pretvárame na menšie, rodinné a presúvame ich z periférií priamo do centra komunít. Meníme tak nielen životy klientov, ale aj celkový pohľad na sociálne služby.
  10. V župnom špecializovanom zariadení Rosa sme zdvojnásobili kapacitu – momentálne poskytuje ambulantnú službu 16-tim deťom s poruchami autistického spektra. Pre mňa osobne veľká vec a zároveň splnenie predvolebného sľubu. A pokračujeme.