Ružinov odkúpil pozemky na Ostredkoch: Koniec obáv z nekontrolovateľnej výstavby

930

Takmer 13 hektárov na Ostredkoch. Toľko získa mestská časť potom, čo poslanci ružinovského zastupiteľstva odhlasovali kúpu pozemkov a ktorá bola výsledkom niekoľkoročného vyjednávania občianskych aktivistov s doterajším majiteľom. Až aktuálne vedenie mestskej časti to dotiahlo do úspešného konca. 

Znalecká hodnota týchto pozemkov je 27 miliónov eur. Mestská časť ich získala za cenu približne deväťkrát nižšiu, teda za 3,75 milióna eur.

Čo hrozilo?

Ak pozemky pod panelákmi, školami, parkoviskami, parkmi alebo detskými ihriskami vlastnia jednotlivci alebo súkromné firmy, v obyvateľoch to vyvoláva obavy a mestskej časti to spôsobuje značné komplikácie s údržbou okolia, ktoré ľudia bežne celé roky až desaťročia využívajú. Nie je to len problém Ostredkov a nie je to len problém Bratislavy. Súkromný pozemok si jeho majitelia môžu ohradiť, a napríklad na parkovisku začať vyberať poplatky. Pokiaľ to územný plán umožňuje, môžu na nich začať stavať. Ale takisto môžu brániť stavebným aktivitám, ktoré mestská časť plánuje pre zlepšenie kvality života obyvateľov – ako dobudovávanie chodníkov, rekonštrukcia ihrísk, budovanie podchodov alebo nadchodov na kritických miestach. Ani len preliezky na školskom ihrisku sa nedajú vymeniť bez súhlasu často viacerých vlastníkov pozemku, na ktorom škola stojí.

Stavebná uzávera

Ohlásená výstavba na Ostredkoch, ktorá hovorila až o 12 budovách, vyvolala už pred rokmi veľmi silné reakcie obyvateľov z okolia. Nasledovala petícia a vyhlásenie stavebnej uzávery. Stavebná uzávera však neznamená definitívne vyriešenie situácie, len jej odloženie. Platí päť rokov a nie je možné ju predlžovať. Termín tej na Ostredkoch bol do tohto októbra 2021. Po tomto termíne by už výstavbe na týchto pozemkoch nebolo možné úplne zabrániť a v priebehu roku 2020 doterajší majiteľ pozemkov mestskej časti oznámil zámer začať po tomto termíne s výstavbou na Mesačnej a Jesennej. Okrem zahustenia by to znamenalo okamžitú stratu približne dvesto parkovacích miest a s nárastom obyvateľov by sa parkovacia situácia ešte zhoršila.

Čo kúpa znamená?

Takmer 13 hektárov predstavuje približne tretinu celkovej rozlohy Ostredkov. Vďaka tomu, že pozemky prechádzajú do vlastníctva mestskej časti, takejto výstavby sa obyvatelia obávať nemusia. Naplánovaná je postupná oprava parkovísk, vrátane možnosti vybudovania parkovacích domov, vybudovanie križovatky M. Hella s Trnavskou cestou, rozšírenie cesty na ulici M. Hella, zrevitalizovanie námestia pred Kozmosom (namiesto 12-poschodovej budovy, ktorá tam mala stáť), rekonštrukcia ihrísk a to je len časť z projektov, na ktorých príprave už mestská časť pracuje.

Pozemky pre Ružinov

Pozemky na Ostredkoch nie sú jediné, ktoré Ružinov za posledné tri roky získal do svojho vlastníctva. Celkovo sa do majetku mestskej časti dostalo takmer 20 hektárov – celý pozemok futbalového ihriska FC Ružinov v Ružovej doline, veľké parkovisko pri Štrkovci, okolie jazera Rohlík, parkovisko medzi Zálužickou a Haburskou a ďalšie pred bývalým Baumaxom na Trnávke, obrovské ihrisko na Sedmokráskovej, ale aj starú radnicu v Prievoze.

Domové role zadarmo

Cesty v tejto časti Ružinova pripomínajú tankodróm a nezabudne na ne nik, kto po nich aspoň raz prešiel a vodu zo zaplaveného podjazdu naši hasiči odčerpávajú niekoľkokrát do roka (keď ich stavali, nevyužívala sa táto lokalita na bývanie, ale predstavovala prístup k Slovnaftu). Domové role sú účelovou komunikáciou v súkromnom vlastníctve Slovnaftu, a preto mestskej časti zákon neumožňoval investovať peniaze do jej opráv.

Teraz sa to však zmení. Na základe rokovaní medzi Slovnaftom a vedením mestskej časti získa Ružinov dlhý úsek cesty Domové role od spomínaného podjazdu. Aj vďaka tomu, že Slovnaft svoje pozemky v tejto lokalite odpredáva firme, ktorá tu plánuje výstavbu niekoľkých rodinných domov, nielenže Ružinov získa túto cestu zadarmo, ale ani oprava jej povrchu nezoberie z rozpočtu ani euro. Cestu a pozemky pod ňou v hodnote viac ako 370-tisíc eur tak získa mestská časť úplne zadarmo. A ako bonus, vyrieši sa aj problém večne zatopeného podjazdu.

Zdroj: Ružinovské echo