Ružový október: Mesiac boja proti rakovine prsníka

2326
Na fotografii sú naše kolegyne, ktoré sa začiatkom októbra obliekli do ružovej - a symbolicky ich podporil aj župan
Na fotografii sú naše kolegyne, ktoré sa začiatkom októbra obliekli do ružovej - a symbolicky ich podporil aj župan.

PINK OCTOBER alebo RUŽOVÝ OKTÓBER je celosvetová kampaň na zvýšenie povedomia o tomto ochorení. Zapojilo sa celé Slovensko, aj kolegyne z bratislavskej župy.

Ružová farba v tomto mesiaci upozorňuje na nutnosť preventívnych kontrol u lekára a samovyšetrenia. Zároveň je symbol solidarity so ženami, ktoré týmto ochorením trpia. Aj keď teraz prežívame zvláštnu dobu a máme plnú hlavu rôznych starostí, nezabúdajte sa venovať sebe a svojmu zdraviu.

O samovyšetrení prsníka

Aliancia NIE RAKOVINE, ktorá zastrešuje projekt „Ružový október“ na Slovensku, na svojom webe uvádza, že základom prevencie je samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac. Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä hrčkám, ktoré sa zdajú výrazne tvrdšie, ako ostatné tkanivo prsníka.

Pokiaľ žena pri samovyšetrení prsníkov nájde čokoľvek, čo ju znepokojí, mala by čo najskôr navštíviť gynekológa. Samovyšetrenie odborníci odporúčajú od dvadsiatich rokov. Na začiatku sa robí každé tri mesiace; po tridsiatom roku života každý mesiac, najlepšie 3.- 4. deň po skončení menštruácie bruškami prstov, ktoré sú najcitlivejšie. Pri samovyšetrení existujú rôzne metódy, podstatné však je, aby sa prešetril celý prsník. Dôležité je okrem prsníka a bradavky skontrolovať aj lymfatické uzliny v podpazuší a časť hrudníka v nadkľúčnej oblasti. Po palpačnom vyšetrení by sa mali prsia skontrolovať aj pohľadom do zrkadla, pretože niektoré zmeny na prsníku sa ukážu ako vtiahnutie kože alebo bradavky aj v zrkadle.

príznakom, ktoré by nás mali upozorniť na nevyhnutnosť návštevy odborníka patria vtiahnutie kože prsníka alebo bradavky, hrčka v oblasti prsníka, ekzém bradavky alebo výtok z nej, začervenanie kože prsníka, či hrčku v oblasti pazuchy a kľúčnej kosti. Samovyšetrenie trvá maximálne 5-10 minút. Vyšetrenie prsníkov žien by mal raz ročne robiť pri preventívnej prehliadke aj gynekológ.