Samosprávam chýbajú certifikáty, tlačia si ich svojpomocne

2630
Certifikát BSK

Hodiny pred víkendovým skríningovým testovaním ľudí na ochorenie COVID-19 chýbajú niektorým mestám a obciam certifikáty.

Samosprávy si ich musia tlačiť svojpomocne. V piatok pred poludním dostávali informácie o ich unifikovanej podobe, uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák s tým, že niekde evidujú aj problém so zriaďovaním mobilných odberových miest (MOM).

Mestá a obce podľa Kaliňáka ešte pred Vianocami, po nich a rovnako aj po vstupe do nového roka apelovali na vládu s tým, že samosprávy budú pri testovaní súčinné, avšak štát musí ukázať, že je pripravený. „Máme príklady samospráv v ktorých si starostovia a primátori oceňujú spoluprácu s okresnými úradmi, máme však aj také, ktoré vyjadrujú sklamanie z toho, že mnohé odpovede hľadajú v iných samosprávach a nie na príslušnom okresnom úrade,“ uviedol. ZMOS poskytol samosprávam pre skríningové testovanie bezplatný rezervačný systém a sleduje mimoriadny záujem samospráv aj komunálnych podnikov o jeho využitie.

„Zároveň sme samosprávam poskytli informácie, usmernenia, tlmočíme ich poznatky a skúsenosti príslušným rezortom a okrem toho evidujeme aj určitý problém so zriaďovaním MOM,“ skonštatoval Kaliňák. Víkendové testovanie bude podľa neho náročné. Myslí si však, že samosprávy využijú všetky skúsenosti, ktoré majú od minuloročných testovaní.

Únia miest Slovenska (ÚMS) uviedla, že na rozdiel od minuloročného prvého kola plošného testovania majú mestá tentoraz k dispozícii manuál, pri príprave ktorého sa podieľala aj ÚMS. Dokument im má organizáciu a manažment celého procesu uľahčiť.

Mestá veria, že všetky odberné miesta budú mať dostatok testov. Keďže je zabezpečenie testov povinnosťou štátu, samosprávy to nemajú ako ovplyvniť. ÚMS odhaduje, že možnosť dať sa otestovať využijú tisícky občanov Slovenska.

Zdroj: TASR