Seniorov sme začali očkovať treťou dávkou priamo v domovoch sociálnych služieb

1245
Lekár kraja Tomáš Szalay, ružinovský starosta Martin Chren, predseda BSK Juraj Droba a riaditeľka zariadenia Mária Mattovič Straková
Lekár kraja Tomáš Szalay, ružinovský starosta Martin Chren, predseda BSK Juraj Droba a riaditeľka zariadenia Mária Mattovič Straková

Ako prví v kraji, možno aj na Slovensku, sme spustili očkovanie starších ľudí treťou dávkou priamo v zariadeniach sociálnych služieb. Počas dnešného dňa zaočkujeme asi 250 ľudí v najväčšom ružinovskom domove na Sklenárovej.

Populácia starne a rastie dopyt po sociálnych službách. Starší ľudia v domovoch sú prioritou župy aj pri očkovaní. Sú zraniteľní kvôli veku, zdravotnému stavu aj tomu, že v zariadeniach akoby zdieľajú spoločnú domácnosť. Dnes sme spustili výjazdy do zariadení sociálnych služieb a podávame im tretie dávky, ktoré ich budú ešte lepšie chrániť. Okrem toho už mesiace očkujeme priamo v obciach v kraji, kde dávame aj dôchodcom možnosť dať sa pohodlne zaočkovať len kúsok od domova.

„Seniori sú najzraniteľnejšia generácia a už v začiatkoch pandémie boli zariadenia sociálnych služieb prvé, kam sme dodávali ochranné pomôcky, neskôr testovali a očkovali. Okrem ochrany plánujeme starších ľudí viac zapojiť aj do diania v regióne. V Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej nás dnes čakalo asi 250 príjemne naladených seniorov aj zamestnancov, ktorí budú mať do večera tretiu dávku. Radosť pracovať v takomto prostredí. Samozrejme, pokračujeme v ďalších domovoch,“ hovorí župan Juraj Droba.

„Priamo v tomto domove seniorov a aj v ďalších sme zistili, že tí ktorí sú zaočkovaní, sú oveľa viac chránení, majú výrazne lepší priebeh ochorenia ak sa už nakazia a, samozrejme, je výraznejšie nižšia miera úmrtnosti. A preto by som chcel podporiť všetkých seniorov, aby neváhali a dali sa zaočkovať treťou dávkou vakcíny,“ povedal počas tlačovej konferencie starosta Ružinova Martin Chren.

„Práve telefonát starostu Martina Chrena spustil moje telefonáty na jedno aj druhé ministerstvo a vyprovokovali sme reakciu Ministerstva zdravotníctva SR, aby sa domovy seniorov dostali na prioritné miesto pri preočkovaní,“ vysvetľuje lekár kraja Tomáš Szalay. „A čo sa týka očkovania vo Veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne, sme pripravení ho do týždňa otvoriť, ak bude opäť potrebné.

Riaditeľka zariadenia Mária Mattovič Straková uviedla, že prví seniori boli očkovaní už vo februári, a preto sa teší, že dostali tretiu dávku. „Vekový priemer tu máme 82 a pol roka, je to veľké zariadenie, kde máme 288 seniorov a 140 zamestnancov a ak by sa sem zaniesla nákaza, mala by fatálne následky.“

„Ešte by som rád pripomenul možnosť dať sa zaočkovať v Auparku, kde sme otvorili malé a diskrétne očkovacie miesto,“ uzatvára Juraj Droba.

Starosta Ružinova Martin Chren, lekár kraja Tomáš Szalay a predseda BSK Juraj Droba