Pocta dedičstvu

Projekt – festival Pocta dedičstvu – je zameraný primárne na zachovávanie kultúrno-historického dedičstva židovských diaspór na území Slovenska a Maďarska a ich odraz v umení inšpirovanom spoločným historickým základom – existenciou etník (budúcich súčasných národov) v spoločnej habsburskej monarchii, Rakúsko-Uhorsku – s presahom do súčasnej participácie Slovenska a Maďarska v EU.

Zámer podujatí podporuje rozvoj kultúrnych, umeleckých, komunitných a vzdelávacích aktivít nového kultúrno-kreatívneho centra pri zrekonštruovanej synagóge v Senci. Ide o nový projekt Bratislavského samosprávneho kraja.

Dramaturgia projektu – festivalu Pocta dedičstvu zapojí do hlavného programu a vzdelávacích aktivít účinkujúcich a participantov z oboch strán. Pripravujeme viacero podnetných aktivít, ktoré prinesú množstvo poznatkov popri zábave.

Otvorenie synagógy Senec

Program prinesie zdramatizovaný pohľad na život členov mikrosveta seneckej židovskej komunity a vyvrcholí unikátnym hudobným koncertom Roba Grigorova a ….

09. 09. 2024, 19.00

Oficiálne otvorenie novozrekonštruovanej synagógy v Senci

  • Robo Grigorov unplugged
  • Peter Győri Grossman, Anna Maria D’Almeida, Robert Fischmann a Miroslav Jankech
  • Quartett a hostia
  • Odhalenie Pamätníka obetiam holokaustu autora Ašota Haasa

10. 11. 2024, 19.00

JAGER BANDI & MALEK ANDREA

Spolupráca týchto dvoch interpretov vyniká v živej krajine súčasnej hudby ako maják kreativity a oduševneného prejavu. Jáger Bandi, skladateľ a klavirista so zmyslom pre tvorbu melódií, ktoré sa dotýkajú srdca, našiel dokonalý náprotivok v Malek Andrea. Ich lyrické majstrovstvo a emotívny spev si podmanili publikum. Spoločne vytvorili hudbu, ktorá rezonuje s poslucháčmi, prekonáva bariéry a tká zvukovú tapisériu, ktorá je inovatívna a zároveň hlboko zakorenená v tradícii.

Intuitívne chápanie melódie a harmónie v kombinácii s oduševneným hlasom vyústilo do série hudobných ponúk, ktoré sú nadčasové a zároveň súčasné. Ich vystúpenia nie sú len koncertmi, ale zážitkami, ktoré pozývajú publikum do sveta, kde je každý tón a slovo presiaknuté významom a emóciami.

11. 9. 2024, 10.00

Judaizmus a kresťanstvo – Spoznajme sa!

Otvorí prístupnou cestou návštevníkom, hlavne mladým ľuďom, pochopenie základných princípov 2 náboženstiev a hľadanie ich paralel, vysvetlenie základných pojmov. Daná téma bude spracovaná aj ako film, ktorý poslúži na vzdelávacie účely škôl. Vystúpia tri autority: židovský rabín, katolícky a evanjelický kňaz.

12. 9. 2024, 19.00

TZOMET BAND

Tzomet je hebrejský výraz, v preklade „križovatka“. V našom prípade je to o stretnutí rôznych hudobných žánrov v rámci pestrej židovskej tradícii. Hráme rôznorodú židovskú hudbu, ako napríklad sefárdska, piesne v jazyku ladino, alebo židovská hudba z oblastí ako Jemen, Balkán, ale aj maďarská alebo Izraelská, rôzne chasidské piesne a niguny. V našej interpretácii sa tradičné melódie veľakrát prepletú aj s jazzovými motívmy, harmóniamy, improvizáciami.

13. 9. 2024, 18.00

Slovensko-maďarské vzťahy – beseda

Debata maďarsko-slovenských vzťahoch sa bude týkať jednak vzťahov v rámci EU, ale aj na bilaterálnej úrovni oboch uvedených krajín. Prezentovať ju bude prezentácia odborníkov, ktorí sa tejto téme dlhodobo venujú.

13. 9. 2024, 19.00

Lipa- Breiner – Palúch – Jesenné stretnutie

Festival Shalom Chaverim prinesie pozoruhodný hudobný sviatok, pretože traja z najrenomovanejších slovenských hudobníkov-Peter Lipa, Peter Breiner a Stano Palúch sa stretnú na vystúpení, ktoré sľubuje nezabudnuteľný zážitok.

Peter Lipa, často označovaný za otca slovenského jazzu, prinesie na pódium svoj osobitý hlas a štýl. Pridá sa k nemu Peter Breiner, skladateľ, dirigent a klavirista, ktorého aranžmány a kompozície sú uznávané po celom svete. Trio dopĺňa Stano Palúch, husľový virtuóz známy svojimi vášnivými vystúpeniami.

Tento koncert je viac než len predstavenie, je to cesta históriou a dušou slovenskej hudby. Je to príležitosť zažiť spojenie džezu, klasiky a ľudovej hudby spôsobom, aký dokážu poskytnúť len títo traja umelci. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť týchto troch majstrov, ako na pódiu vytvárajú kúzla.

Výnimočný program

Zrekonštruovaná synagóga v Senci bude hostiť toto výnimočné hudobné podujatie, ktoré ponúkne zmyslovú hostinu pre všetkých návštevníkov.

To je len časť programu, ktorý sme si pre Vás pripravili v novootvorenej synagóge v Senci a vo verejnom priestore v jej blízkosti.

Návštevníci si môžu zároveň pozrieť panelovú výstavu o synagóge a jej pôvodnom areáli, ale aj spoznať mikrosvet židovskej komunity v Senci v prvej polovici 20. storočia.

Projekt Pocta dedičstvu podporuje finančný príspevok z EFRR – Fond malých projektov Program Interreg VI – A Maďarsko-Slovensko.

Projekt Pocta dedičstvu je súhrnom programov a podujatí, súvisiacich súčasne s otvorením synagógy (1905 – 1906) v Senci. Objekt prešiel rozsiahlou rekonštrukciou z finančných prostriedkov Bratislavského samosprávneho kraja.

Vstupenky

Menu

Organizátori

Prejsť na obsah