Situácia v domove sociálnych služieb v Pezinku sa začína zlepšovať

3103
Zamestnanci DSS Pezinok vyrobili v 1. vlne pandémie transparent ako poďakovanie všetkým, ktorým na nich záleží.

Po tom, čo v sobotu 18. apríla nastúpil do zariadenia sociálnych služieb v Pezinku krízový manažment, sa situácia postupne zlepšuje. Rady zamestnancov doplnili nové posily a zariadenie prešlo hĺbkovou dezinfekciou.

„Nový krízový tím zo župy urobil za pár dní v Pezinku veľký kus práce, ktorý pocítili zamestnanci aj klienti. Spolu s krízovou manažérkou nastúpili do zariadenia aj noví zamestnanci – opatrovateľky, zdravotné sestry a terapeutky. Kým minulý týždeň bol pre všetkých mimoriadne vyčerpávajúci, tento týždeň už ale máme dostatok personálu na to, aby si dokázali zamestnanci aj oddýchnuť. Atmosféra v domove sa viditeľne a citeľne zlepšila,“ uviedol Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Dobrou správou je aj to, že včera nebol potrebný ani žiaden prevoz do nemocnice.

Od potvrdenia prvého prípadu koronavírusu na Slovensku vykonala bratislavská župa v zariadení sociálnych služieb množstvo opatrení. Od 6. marca boli zakázané návštevy a obmedzené boli aj vychádzky klientov (nie zakázané, to nariadenie hlavného hygienika neumožňovalo). Po potvrdení prvého výskytu vírusu v Domove sociálnych služieb v Pezinku prešli testovaním na COVID-19 všetci zamestnanci aj klienti. Priestory župa hĺbkovo vydezinfikovala a do zariadenia doniesla ďalšie osobné ochranné pracovné prostriedky. Samosprávny kraj pôvodne uvažoval s riešením, že klienti s negatívnym testom budú presunutí do iného zariadenia, ale po dohode s regionálnym hygienikom našiel také riešenie, že všetci klienti zostanú v Pezinku. Pozitívne testovaní klienti sú fyzicky oddelení od tých s negatívnym výsledkom. Tým sa aj riziko prenosu vírusu znížilo na minimum. Samosprávny kraj rozhodol, že centrum COVID-19 v Pezinku nevznikne.

„Aj touto cestou chcem ešte raz poďakovať zamestnancom zariadenia, ktorí sa obetavo dňom i nocou starajú o klientov. Čo ma veľmi teší, je obrovská solidarita, ktorú prejavujú nielen obyvatelia Pezinka, ale aj ľudia z okolitých miest a obcí. Do zariadenia sme dostali množstvo darov pre klientov od koláčikov až po hygienické potreby,“ zhrnul predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Župan zároveň vyjadril poďakovanie za konštruktívnu spoluprácu primátorovi Pezinka Igorovi Hianikovi, ktorý je najnovšie prizývaným členom krízového štábu župy.

Aktuálne je v zariadení prítomných 61 klientov, z toho 30 pozitívnych a 31 negatívnych. Hospitalizovaných bolo 32 klientov, osem zomrelo. Z celkového počtu 61 klientov je v zariadení 16 imobilných a 45 mobilných klientov.