Slávnostné otvorenie cyklomosta VysoMarch sa blíži. Registrácia na cyklojazdu je spustená

6891

Nový cyklomost Vysomarch ponad rieku Moravu, spájajúci obec Vysoká pri Morave a rakúsku obec Marchegg je hotový. Slávnostné otvorenie sa uskutoční v sobotu 7. mája 2022. Okrem strihania pásky čaká na návštevníkov zaujímavý program. Bratislavská župa už spustila registráciu na cyklojazdy.

„Vďaka novému cyklomostu môžu cyklisti i turisti spoznávať krásy kraja a zaujímavé zákutia povodia rieky Moravy. Prepojíme medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March. Cyklomost zároveň podporí cezhraničnú spoluprácu, regionálny rozvoj, ako aj rozvoj cykloturistiky. Pozývame všetkých obyvateľov aj návštevníkov kraja na slávnostné otvorenie. Pripravili sme pre vás zaujímavý program,“ povedal bratislavský župan Juraj Droba.

Deti sa môžu tešiť na divadielko, šaša a klauniádu. Chýbať nebude dychovka, vystúpenia speváckych súborov či prezentácia Bratislavského kraja a Dolného Rakúska. Pre milovníkov kultúry, umenia a prírody bude otvorená dolnorakúska krajinská výstava v novozrekonštruovanom zámku Marchegg. A ak budete potrebovať menší servis bicykla, pomôže vám mechanik zo Švihaj šuhaj. Ich cargo bicykel nájdete od 11:00 do 12:00 v Devínskej Novej Vsi pod Cyklomostom Slobody a potom vyrazí spolu s nami v pelotóne smerom na Cyklomost VysoMarch a tam môžete opäť využiť ich služby.

Projekt podporuje ekologickú a udržateľnú mobilitu. Príchod zo slovenskej strany k cyklomostu je preto možný iba na bicykloch, kolobežkách, odrážadlách, či pešo. Na podujatie sa dá prísť aj verejnou dopravou, ideálne vlakom do rakúskej stanice Marchegg. Odtiaľ premáva kyvadlová autobusová doprava až k cyklomostu. Prístup autom je zo slovenskej strany úplne vylúčený, parkovanie v obci Marchegg bude obmedzené a neodporúčame ho.

Cyklojazdy štartujú z piatich miest Bratislavského kraja a všetky majú spoločnú cieľovú stanicu a to cyklomost Vysomarch. Pre účastníkov cyklojazdy pripravila Bratislavská župa občerstvenie a malý darček. Všetkým cyklistom, ktorí majú záujem ísť k mostu na bicykli, odporúčame sa vopred zaregistrovať. Dôvodom je bezpečnosť a plynulosť jazdy. V prípade veľkého počtu cyklistov bude v čase od 11:00 do 14:00 na cyklotrase z Devínskej Novej Vsi k cyklomostu Vysomarch uprednostnení registrovaní účastníkov.

Trasy a štarty cyklojázd sú nasledovné:

  • 11:00 Bory Mall (parkovisko) – Devínska Nová Ves – cyklomost VysoMarch
  • 10:45 – ZRAZ – 11:45 – ŠTART Gajary (prístav) – cyklomost VysoMarch
  • 11:00 Záhorská Bystrica – Devínska Nová Ves – cyklomost VysoMarch
  • 12:00 Devínska Nová Ves (cyklomost Slobody) – cyklomost VysoMarch
  • 13:00 Stupava – Cyklomost VysoMarch

Prihlášku nájdete tu:
bratislavskykraj.sk/vysomarch

Bratislavský samosprávny kraj začal výstavbu cyklomosta VysoMarch v apríli 2021. Celkové náklady predstavujú spolu 5 124 098,67 EUR s DPH. Bratislavská župa financuje 2 059 499,09 EUR s DPH. Projekt je financovaný z Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

VIAC INFORMÁCIÍ O PROJEKTE: tu