Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Miesto: Zámocká, Bratislava
Región: Bratislava
Webstránka: www.bratislava-hrad.sk
Otváracie hodinyTU

Monumentálny Bratislavský hrad týčiaci sa nad Dunajom je neodmysliteľnou súčasťou krajinnej scenérie Bratislavy, ktorá je zobrazená v stovkách rytín, obrazov, ako aj starých či nových pohľadníc. Je viditeľný z veľkej diaľky a jeho výraznú siluetu zbadá každý návštevník mesta.

Bratislavský hrad je jeden z najstarších hradov na Slovensku. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 907, keď maďarské vojská porazili Bavorov. Do 13. storočia mal hrad cirkevný charakter a neskôr mal aj kominátnu funkciu, čo znamenalo, že tam sídlila časť Bratislavskej župy. V roku 1811 zachvátil hrad veľký požiar a hrad chátral až do roku 1953, kedy sa postupne začala jeho rekonštrukcia. V súčasnosti slúži ako historické múzeum.

Ako sa sem dostanete:

Prechádzka na hrad je dnes súčasťou každej exkurznej trasy po Bratislave. Najčastejšie sa začína od Dómu sv. Martina, od ktorého prejdeme popod Nový most na druhú stanu frekventovanej cestnej komunikácie a po Zámockých schodoch vystúpime k Žigmundovej bráne. Motoristi k hradu najčastejšie smerujú cez ulicu Palisády, ktorou sa dostanú až ku parkovisku pri hrade a pešo vojdú do areáli hradu cez Viedenskú bránu. Ak pôjdete MHD, vystúpte na zastávke Hrad alebo Zámocká.