Vláda sprísňuje opatrenia proti koronavírusu

8009

V sobotu podvečer zasadala Pandemická komisia, ktorú v nedeľu ráno nasledovalo zasadanie Ústredného krízového štábu. Opatrenia sa výrazne sprísňujú.

Minister školstva Branislav Gröhling oznámil, že stredné školy od 12. októbra prechádzajú na dištančné štúdium. Podrobnosti sa dočítate tu. Ministerstvo spoločne s vládou plánujú pomôcť školám s technickým vybavením potrebným na vzdelávanie na diaľku. Rušia sa školy v prírode, lyžiarske výcviky a voľnočasové krúžky a aktivity.

Materské a základné školy pokračujú v bežnom vyučovaní. Minister to zdôvodnil tým, že stredoškoláci sú ohrození viac kvôli mobilite. Práve tú sa budú nové opatrenia snažiť obmedziť. Deti do troch rokov rúška naďalej nemusia nosiť. Na základných školách sú však povinné aj na prvom stupni.

Prechod škôl na dištančné štúdium neznamená, že sa zatvárajú. Zamestnanci vykonávajú svoju prácu na pracovisku, učitelia teda môžu realizovať dištančné vzdelávanie zo školy. V prípade osemročných gymnázií je možné skombinovať prezenčné a dištančné štúdium.

Jedálne sú v prevádzke pre žiakov základných škôl a zamestnancov. Ak sú v internátoch ubytovaní žiaci cudzinci, zatiaľ v nich môžu zostať, ich situácia sa bude riešiť. Podobne, ako keď sú v internátoch ubytované iné dospelé osoby– zatiaľ je to umožnené.

Ak sú v školách nájomcovia, ktorých činnosť nebola novými nariadeniami obmedzená, môžu ju naďalej vykonávať. Prax či odborné vzdelávanie u zamestnávateľa je možno realizovať, len ak žiaci nebývajú na internáte.  Prax zdravotníckych škôl bude dodatočne upravená Ministerstvom zdravotníctva 13. 10. 2020.

Ďalší z návrhov je zatvorenie reštaurácií, fitnesscentier a divadiel. O jeho prípadnom prijatí bude vláda informovať.

Po novom sa musia nosiť rúška aj v exteriéri. Výnimkou je šport či fotografovanie.

Minister práce Krajniak po rokovaní uviedol, že najväčšia pravdepodobnosť nákazy je v domácom prostredí. Upozorňuje tiež na to, že hrozí, že nemocnice o niekoľko týždňov nebudú mať kapacity prijať všetkých pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu. Ak sa podľa ministra vývoj pandémie nezmení, hrozí obmedzenie pohybu.

Na Slovensku je každý 25. človek nakazený novým koronavírusom, hoci nemusí mať príznaky ochorenia. Do úvahy v rámci opatrení nateraz prichádzajú dva scenáre – buď obmedzenie stretávania sa s inými, alebo obmedzenie slobody pohybu.“ Po rokovaní ústredného krízového štábu to podľa TASR uviedol minister práce Milan Krajniak. Druhej možnosti by sa chcel vyhnúť.

Podľa TASR Krajniak ďalej uviedol, že sme dva týždne za Čechmi. Nechce sa dostať do situácie, že budeme musieť posielať ľudí v sanitkách domov kvôli nedostatku miesta. Avizoval, že sa na rokovaní zaoberali aj kompenzáciami pre zasiahnutých opatreniami.

V SR bude od utorka platiť zákaz zhromažďovania sa viac ako 6 ľudí. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Rozhodla o tom v pondelok vláda SR a dôvodom je zhoršenie pandémie nového koronavírusu v krajine.