Stupava pomáha seniorom počas pandémie

730

Mesto Stupava rozdá všetkým seniorom od 65 rokov s trvalým pobytom v Stupave komplex výživových doplnkov. Po FFP2 respirátoroch, ktoré samospráva distribuovala koncom februára, pôjde o ďalšiu pomoc pre najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva.

Od štvrtka 11. marca začala samospráva prostredníctvom Armády spásy distribuovať komplexný výživový doplnok s obsahom vitamínu D, vitamínu C a zinku, ktoré by mali byť nápomocné v prevencii pred ochorením.

Keďže ide o balenie, ktoré nie je možné vložiť do poštových schránok, budú tieto balíčky odovzdané osobne pri vstupe na pozemok či do bytového domu. Členovia charity budú označení reflexnými vestami Armády spásy.

Prečo sú pre nás tieto vitamíny a stopový prvok dôležité sa Stupava opýtala PharmDr. Milady Renčovej, PhD.:

  • Vitamín C je vhodný ako prevencia v období zvýšených nárokov (napr. pri infekčných chorobách či rekonvalescencii po infekčnej chorobe), tiež intenzívne prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému,“ zdôrazňuje doktorka. „Denná dávka by mala byť minimálne 200 mg, pri záťaži viac,“ dodáva.
  • A čo vitamín D, ktorý sa v poslednej dobe tak často skloňuje medzi populáciou? „Vitamínu D sa inak hovorí aj slnečný vitamín. Jeho nedostatok sa spája s pocitom únavy, skleslosti, človek je bez nálady. Nízka hladina sa potom odrazí aj na zníženej obranyschopnosti,“ vysvetľuje pani Renčová. Na otázku, akú dávku by sme denne mali užívať, odpovedala: „Pre aktiváciu imunitného systému odborníci radia užívať denne 2000 IU vitamínu D3. Vyššie dávky už treba konzultovať s lekárom.“
  • Z mnohých článkov publikovaných v časopisoch vieme, že zinok prispieva k udržaniu normálneho stavu vlasov, nechtov a pokožky. Ale má nejaký súvis aj s imunitou? „Samozrejme, zinok má obrovskú zásluhu na zvýšení obranyschopnosti tela, jeho užívanie a dostatočný príjem sú výraznou podporou imunity nášho organizmu. Okrem toho ovplyvňuje viacero aspektov imunitného systému, je rozhodujúci pre normálny vývoj a funkciu buniek imunitného systému,“ poznamenala farmaceutka. „Odporúča sa dávka 12,5-25 mg denne.“

Komplexný výživový doplnok, ktorý bude samospráva distribuovať, obsahuje v každej kapsule 500 mg vitamínu C, 2000 IU vitamínu D3 a 25 mg zinku. Balenie obsahuje 60 kapsúl.

„Som rád, že aspoň touto troškou môžeme ako samospráva prispieť k posilneniu imunity rizikovej skupiny,“ dodal na záver primátor mesta Peter Novisedlák.

Zdroj: Stupava