Súťaž Vráťme knihy do škôl má svojich víťazov

1094
Vráťme knihy do škôl 2023
Vráťme knihy do škôl 2023

V piatok sa uskutočnilo vyhodnotenie celoslovenskej čitateľskej súťaže Vráťme knihy do škôl. Uskutočnilo sa na Gymnáziu Ladislava Novomeského na Tomášikovej ulici v Bratislave a súčasťou bolo aj slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdanie cien spojené s diskusiou. Medzi hosťami boli okrem predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu aj spisovateľ a copywriter Andrej Csino, spisovateľ a autor podcastu s názvom „Aj ty môžeš písať“ Marek Vaňous, spisovateľ a autor Posledného Followera Martin Petro.  

„Ukazuje sa, že čítať deti chcú. Dokonca mnohí aktívne píšu a rozvíjajú tvorivého ducha. Niekto to má ako hobby, iní zase ako seba výpoveď. Preto podporujeme aj túto súťaž, lebo motivuje deti k čítaniu, buduje pozitívny vzťah ku knihám. Jednoducho podpora čítania u detí, žiakov, študentov je veľmi dôležitá,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Do 11. ročníka projektu prišlo 7783 príspevkov. Z toho bolo 2773 kresbičiek a 5010 textov. Spolu sa do súťaže zapojilo 155 materských, základných a stredných škôl z celého Slovenska. Aj tento rok boli aktívnejšie dievčatá. Celkovo bolo prečítaných 4013 rôznych kníh. Medzi najpopulárnejšie detské knihy patrili tituly ako Danka a Janka, Červená Čiapočka či Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Staršie ročníky opäť siahli po knihách Malý princ, Harry Potter a kameň mudrcov či Zvieracia farma. Medzi slovenskými autormi pre mladšie ročníky dominovala Mária Ďuríčková, Marianna Grznárová, Josef Čapek, Ada Žigová či Dana Hlavatá. Teenegeri zase siahali po domácich autoroch ako Zuzana Šulajová či Veronika Homolová Tóthová a Viola Fischerová. Najaktívnejší bol opäť aj tento rok Bratislavský kraj.

Princíp súťaže bol jednoduchý. Stačilo si prečítať ľubovoľne vybranú knihu, poslať z nej krátky text a v ňom objasniť dôvody, prečo práve táto kniha a popísať, čo im dielo prinieslo. Škôlkari kreslili obrázok na základe učiteľom alebo inou osobou prečítaného textu a žiaci I. stupňa základných škôl mohli poslať buď text, obrázok alebo oboje.

Súťažilo sa v piatich kategóriách: materské školy, základné školy, stredné školy, najaktívnejšia škola a Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre.

Najaktívnejšou školou bolo župné bratislavské Gymnázium pre nadané deti na Skalickej. Víťazkou v kategórii stredné školy sa stala Zuzana Antošová z Gymnázia L. Novomeského na Tomášikovej v Bratislave. 

Kompletný zoznam výhercov 11. ročníka Vráťme knihy do škôl nájdete tu:

https://www.vratmeknihydoskol.sk/Vyhercovia.aspx

Výhercom 1. ceny (Notebook) v kategórii „Základné školy“ sa stal
Lukáš Pňaček z Cirkevnej ZŠ R. Dilonga, Trstená
Výhercom 1. ceny (Notebook) v kategórii „Knižný anjel“ sa stala
Mária Holubková zo Spojenej školy – ZŠ s MŠ Belá

Súťaž Vráťme knihy do škôl zorganizovalo občianske združenie Učenie s úsmevom v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, vydavateľstvom Ikar a vydavateľskou značkou YOLi.

Fotografie z podujatia sú k dispozícii na Flickri Bratislavského kraja.