Svetový deň hygieny rúk

1602

Piateho mája si pripomíname Svetový deň hygieny rúk. Tento rok je jeho odkaz silnejší ako kedykoľvek doteraz.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu súvisiacu so šírením nového koronavírusu je dňom nás všetkých. Pripomína nám, aké dôležité je mať čisté ruky. Ruky sú prostriedkom komunikácie, pracovným nástrojom, liečia, no môžu byť aj hrozbou.

Čisté ruky sú základom zdravia. Ich správne a pravidelné umývanie je jedným z najúčinnejších opatrení proti prenosu baktérií, vírusov a vzniku rôznych ochorení:

  • Ruky si umývajte mydlom aspoň 40 až 60 sekúnd. Obyčajná voda na dôkladné umytie rúk nestačí. Ideálna je kombinácia s mydlom.
  • Zvýšenú pozornosť venujte umývaniu miest medzi prstami a v okolí lôžok nechtov, keďže práve tu sa usádza najviac mikroorganizmov.
  • Po umytí použite čistý uterák alebo jednorazovú utierku, ktorou zároveň zastavte prívod vody, čím zabránite priamemu kontaktu rúk s kohútikom.
  • Pribaľte si do tašky antibakteriálne obrúsky alebo gél. Sú to výborní pomocníci, ktorí spoľahlivo zničia baktérie a choroboplodné zárodky v situáciách kedy nemáte prístup k vode.

Umývanie si rúk častejšie a precíznejšie prispieva k úspešnému boju s neviditeľným nepriateľom týchto dní – koronavírusom. Je to naša najjednoduchšia, najlacnejšia a najefektívnejšia ochrana a prevencia.