Takmer polovica Slovákov podceňuje pitný režim detí

1322

Až 41 % dospelej populácie na Slovensku si myslí, že liter tekutín denne je pre dieťa dostatočné množstvo. Vyplynulo to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom „Viem, čo zjem“. Uvedené množstvo je zhruba o polovicu menšie ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Názory na to, aké množstvo vody by mali deti denne prijať sa líšia. Napriek tomu, že sú deti fyzicky menšie, liter vody nie je pre ne dostatočnou zásobou na celý deň. Podľa odborníkov WHO by deti vo veku 9 až 13 rokov mali vypiť 2,1 až 2,4 litra tekutín denne. V prieskume „Viem, čo zjem“ však takéto množstvo uviedlo iba 8 % opýtaných, pričom ďalších 51 % si myslí, že deti by mali vypiť denne len 1 až 2 litre tekutín.

Pri vhodnom množstve tekutín hrá dôležitú úlohu viacero faktorov, ako napríklad hmotnosť, fyzická zaťaž, klíma alebo aktuálne ročné obdobie. Vo všeobecnosti však platí vzorec, že na kilogram hmotnosti by malo pripadať približne 50 ml vypitej tekutiny, najlepšie vody.

Viac v súlade s radami odborníkov dopadli v prieskume názory týkajúce sa konzumácie sladených nápojov. Značná časť opýtaných (69 %) by dieťaťu nedovolila piť sladené nápoje vôbec alebo iba párkrát do mesiaca a štvrtina by ich dieťaťu dovolila piť párkrát do týždňa. Len malá časť opýtaných (5 %) by deťom dovolila piť sladené nápoje aj každý deň. Nadmerná konzumácia sladených nápojov pritom môže byť dôvodom rôznych zdravotných problémov, akými sú napríklad detská obezita, problémy so zubami a ústnou dutinou alebo riziko vzniku cukrovky.