Tip na cyklovýlet: Okolo Korza Zálesie až k Slnečným jazerám

27132

Táto trasa vás zavedie popri unikátnom korze v Zálesí až k Slnečným jazerám v Senci. Má 40 kilometrov, prevýšenie je 149 metrov a s prestávkou v Zálesí vám bude výlet trvať 2-3 hodiny. Povrch je na 90 % asfalt a 10 % terén a trasa je vhodná aj pre menej zdatných cyklistov či rodiny s deťmi. Ideálne sú trekingové či horské bicykle.

Popis trasy Bratislava – Vrakuňa – Zelená voda- Zálesie – Ivanka pri Dunaji – Bernolákovo – Nová Dedinka – Tureň – Senec

Most SNP
  • Trasa výletu začína v Bratislave, pod mostom SNP na petržalskej strane, a po Viedenskej ceste sa pustíme smerom k Starému mostu. Prejdeme popod Starý most, a ďalej ideme po dunajskej hrádzi až k Prístavnému mostu. Zabočíme doľava a po lávke Prístavného mosta pokračujeme po červeno značenej Dunajskej cyklotrase – EuroVelo 6 smerom k mostu cez  Malý Dunaj, cez ktorý sa dostaneme až na križovatku cyklotrás pri bývalom bufete Šimani.
Cyklotrasa popri Malom Dunaji
  • Pri bývalom bufete Šimani odbočíme doľava na modrú cyklotrasu č. 2001 a po peknej cyklotrase popri Malom Dunaji pokračujeme až do bratislavskej Vrakune, ku kruhovému objazdu. Tu podídeme podjazdom popod cestu a napojíme sa na Ráztočnú ulicu, po ktorej pôjdeme cca 900 m. Potom z nej odbočíme doľava na Ihličnatú ulicu, po ktorej prejdeme až na jej koniec, kde sa napojíme na novú cyklotrasu, ktorá kopíruje breh Malého Dunaja.
Modrý most vo Vrakuni
  • Cyklotrasa nás privedie k mostu, cez ktorý prejdeme na druhú stranu a zatočíme doprava a popri Malom Dunaji, ďalej popri letisku M.R. Štefánika a popod diaľnicu D4 sa neskôr dostaneme na križovatku cyklotrás. Tu sa dáme doľava, a prídeme k pekným jazerám Zelená voda, popri ktorých prídeme až k mostíku cez Šúrsky kanál, po ktorom prejdeme na druhú stranu zabočíme doprava, a po krátkom úseku po chodníku prídeme do Zálesia, kde po Starobystrickej ulici prídeme až k Zálesáckemu mólu a majáku, ktoré sa oplatí vidieť. Približne 300 m proti toku Malého Dunaja je prístavisko, kde sa dajú požičať lode na splav, či len tak povozenie sa po okolí. Je tu aj replika mlyna, plávajúca na vode.
Cyklotrasa pri Malom Dunaji v smere na letisko
Malý Dunaj
Zelená voda
Zelená voda
  • Zo Zálesia sa vrátime späť cez obec Zálesie k Šúrskemu kanálu a náš výlet bude pokračovať popri ňom k najbližšiemu mostu, kde zabočíme doprava a po miestnych komunikáciách prejdeme cez obec Ivanka pri Dunaji až na jej východný okraj, kde z cesty prejdeme na cyklochodník, ktorý nás dovedie až do Bernolákova. Tu za mostom ponad Čiernu vodu odbočíme doprava a prejdeme po chvíli na ďalší cyklochodník, ktorý pokračuje po brehu Čiernej vody, až do obce Nová Dedinka.
Korzo v Zálesí
Korzo v Zálesí
Zálesie, repliky vodných mlynov
  • Na konci cyklochodníka v Novej Dedinke prejdeme na cestu a po hlavnej ulici vľavo pokračujeme smerom na Veľký Biel. Za obcou na križovatke odbočíme doprava a po značenej cyklotrase č. 8044 prídeme  na okraj obce Tureň. Prejdeme popri nej stále priamo,  neskôr aj  po nespevnenej poľnej ceste, až po hlavnú cestu Bratislava – Sládkovičovo. Tu opatrne prejdeme cez kruhový objazd na Šamorínsku ulicu v Senci a pokračujeme až na jej koniec, kde zabočíme doľava a prejdeme cez železničné priecestie. Kúsok ďalej na prvej križovatke opäť zabočíme doprava a cesta nás privedie k železničnej stanici a Seneckým jazerám, kde náš výlet končí.
  • Späť do Bratislavy sa dostaneme pohodlne vlakom ŽSR.
  • Interaktívnu mapu výletu nájdete TU
Ivanka pri Dunaji, Kostol sv. Jána Krstiteľa
Ivanka pri Dunaji, pamätník
Ivanka pri Dunaji, kaštieľ
Cyklotrasa Bernolákovo – Nová Dedinka
Cyklotrasa pri Novej Dedinke
Senec, Kaplnka, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec, Kostol sv. Mikuláša, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec – synagóga, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec – Turecký dom, múzeum, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senecké jazerá, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senecké jazerá, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Interaktívnu mapu nájdete TU