Tip na výlet: Magický hrad Pajštún

5165
Tajomná zrúcanina je opradená povesťami.
Tajomná zrúcanina je opradená povesťami.

Stredoveký hrad má aj ako zrúcanina tajomnú atmosféru. Výhľady na Malé Karpaty vám vynahradia stúpanie do kopca.

Hrad Pajštún sa vypína na vápencovom brale Malých Karpát a okolnosti jeho vzniku nepoznáme. Záznamy však siahajú až do trinásteho storočia a neskôr bol spájaný aj s významným rodom Pálffyovcov.

Takto sa na hrad dostanete

Ak sa rozhodnete ísť s rodinou na Bratislavský hrad a neskôr sa presunúť na hrad Pajštún, trvať vám to bude len 24 minút autom. Východzí bod je v tomto prípade dedina Borinka pri Stupave. Dostanete sa až k parkovisku pri kostole, kde necháte auto a odtiaľ smeruje červená turistická značka. Ak chcete ísť dlhší úsek pešo, odporúčame ísť z Patrónky na konečnú zastávku autobusu č. 37 – Záhorská Bystrica. Odtiaľ sa vydáte po modrej do Marianky a po červenej cez spomínanú Borinku na hrad. Túto trasu zvládnu aj deti, trvá len približne hodinu a pol a zrúcanina je voľne prístupná.

Pôvodné múry sa síce nezachovali, ale zrúcanina má skvelú atmosféru a je obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov.
Pôvodné múry sa síce nezachovali, ale zrúcanina má skvelú atmosféru a je obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov.

Legendy o Pajštúne

Gašpar Serédy, prezývaný aj Gašpar smutný, bol veľmi nešťastný a nebolo možné ho žiadnym spôsobom rozveseliť. Kastelán Strajchel preto zvolal radu starších, kde sa rozhodli, že pošlú samotnému pekelníkovi list. Požiadajú ho o šaša, ktorý by ich pána aspoň raz rozosmial. Čertov však požiadavka urazila a na hrade sa zjavil prezlečený čert Rumo. Bol natoľko zábavný, že pána úprimne rozosmial. Keď však Rumo splnil svoju úlohu, vzal všetkých so sebou do pekla.

V lete je hrad obklopený zeleňou. Je zaujímavý aj tvarom zrúcaniny, ktorá pripomína prostredník.
V lete je hrad obklopený zeleňou. Je zaujímavý aj tvarom zrúcaniny, ktorá pripomína prostredník.

Traduje sa aj príbeh o krutom kastelánovi. Chudobnému dedinčanovi Lackovi zomierala žena a tak chcel poprosiť hradného lekára o pomoc. Kastelán Tupík sa však rozhodol, že chudobnému Lackovi nepomôže, pretože ho vyrušil zo spánku. Zúfalý dedinčan však požiadal o pomoc hradného ducha a na to neskôr kastelán doplatil. Lackova žena sa síce uzdravila, ale pomstychtivý kastelán chcel dedinčana silou mocou potrestať. Na truc ho poslal ku grófovi Erdodymu s listom a mal sa do hodiny vrátiť s odpoveďou, čo sa nedalo stihnúť. Hradný duch mu však opäť pomohol a ku grófovi ho vzal čarovný koč ťahaný samotným čertom. A po návrate si vzal kastelána so sebou do pekla.

Pajštún je veľmi bohatý na povesti. Traduje sa napríklad aj príbeh, že vždy o polnoci okolo hradu jazdí divokým cvalom rytier na bielom koni a následne zmizne v priepasti.

Na hrad nevedie dlhá cesta, a preto je dobrým tipom aj na zimnú prechádzku.
Na hrad nevedie dlhá cesta, a preto je dobrým tipom aj na jesennú prechádzku.