Tip na výlet: Stredoveký hrad Pajštún

5743
Hrad Pajštún

Stredoveký hrad je jednoducho magický v každom ročnom období. Je to skvelý tip na výlet a výhľady na Malé Karpaty vám vynahradia stúpanie do kopca. Nachádza sa pri obci Borinka na Záhorí.

Prvé zmienky o hrade pochádzajú z roku 1271. V minulosti plnil strážnu funkciu hranice Rakúsko – Uhorska. V 17. Storočí ho zdedil do opatery Pavol Pálffy, vzdelaný a rozhľadený šľachtic, ktorý dosiahol hodnosť uhorského palatína. V štyridsiatych rokoch 17. storočia dal Pajštún veľkoryso prestavať keď práce zveril najvýznamnejším talianskym fortifikačným staviteľom a umelcom, ktorí pôsobili v habsburskej monarchii.

Pálffyovci tam sídlili až do doby keď sa nepresťahovali do pohodlnejšieho renesančného kaštieľa v Stupave a hrad začal pomaly upadať. Osudným mu však boli až Napoleonské vojská, ktoré odstrelili viaceré hradné múry. Poslednými šľachtickými vlastníkmi Pajštúnskeho hradu boli do roku 1945 Károlyiovci. Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Gašpar Serédy, prezývaný aj Gašpar smutný, bol veľmi nešťastný a nebolo možné ho žiadnym spôsobom rozveseliť. Kastelán Strajchel preto zvolal radu starších, kde sa rozhodli, že pošlú samotnému pekelníkovi list. Požiadajú ho o šaša, ktorý by ich pána aspoň raz rozosmial. Čertov však požiadavka urazila a na hrade sa zjavil prezlečený čert Rumo. Bol natoľko zábavný, že pána úprimne rozosmial. Keď však Rumo splnil svoju úlohu, vzal všetkých so sebou do pekla.

Traduje sa aj príbeh o krutom kastelánovi. Chudobnému dedinčanovi Lackovi zomierala žena a tak chcel poprosiť hradného lekára o pomoc. Kastelán Tupík sa však rozhodol, že chudobnému Lackovi nepomôže, pretože ho vyrušil zo spánku. Zúfalý dedinčan však požiadal o pomoc hradného ducha a na to neskôr kastelán doplatil. Lackova žena sa síce uzdravila, ale pomstychtivý kastelán chcel dedinčana silou mocou potrestať. Na truc ho poslal ku grófovi Erdodymu s listom a mal sa do hodiny vrátiť s odpoveďou, čo sa nedalo stihnúť. Hradný duch mu však opäť pomohol a ku grófovi ho vzal čarovný koč ťahaný samotným čertom. A po návrate si vzal kastelána so sebou do pekla.

Pajštún je veľmi bohatý na povesti. Traduje sa napríklad aj príbeh, že vždy o polnoci okolo hradu jazdí divokým cvalom rytier na bielom koni a následne zmizne v priepasti.

Ak sa rozhodnete ísť s rodinou na Bratislavský hrad a neskôr sa presunúť na hrad Pajštún, trvať vám to bude len 24 minút autom. Východzí bod je v tomto prípade dedina Borinka pri Stupave. Dostanete sa až k parkovisku pri kostole, kde necháte auto a odtiaľ smeruje červená turistická značka. Ak chcete ísť dlhší úsek pešo, odporúčame ísť z Patrónky na konečnú zastávku autobusu č. 37 – Záhorská Bystrica. Odtiaľ sa vydáte po modrej do Marianky a po červenej cez spomínanú Borinku na hrad. Túto trasu zvládnu aj deti, trvá len približne hodinu a pol a zrúcanina je voľne prístupná.