Tradície, kultúra aj výnimočné osobnosti. Toto bol festival slovenských krajov

1189
Ocenenie za veľký prínos v boji s pandémiou získal lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay.

Deň regiónov bol oslavou 20. výročia samosprávnych krajov. Odprezentovali svoje tradície, kuchyňu, ale aj súčasné aktivity v oblasti rozvoja školstva, podpory inovácií, kreatívneho priemyslu či cestovného ruchu. Festival zakončil slávnostný galavečer spojený s odovzdávaním ocenení osobnostiam.

V stredu 13. apríla sa v Starej tržnici pri príležitosti 20. výročia samosprávnych krajov uskutočnilo výnimočné podujatie, Deň regiónov. Mohli ste ochutnať to najlepšie zo slovenských krajov, spoznať ich novinky a plány a vypočuť si diskusie na témy, ktoré rezonujú. Počas slávnostného galavečera boli ocenení ľudia, ktorí svojím talentom alebo prácou urobili naše kraje lepšími a šírili ich dobré meno aj v zahraničí.

Od vzniku samosprávnych krajov uplynulo už dvadsať rokov. Toto okrúhle výročie sme sa rozhodli spolu s ostatnými župami osláviť v Starej tržnici na Dni regiónov. Veľmi sa teším, že spolupráca medzi krajmi funguje. O to viac, že ešte pred pár rokmi sme počúvali hlasy o tom, že župy sú zbytočné a treba ich zrušiť. Dnes to už nepovie nikto. Obzvlášť počas pandémie a aj teraz, keď v našom kraji hľadajú útočisko tisíce ľudí utekajúcich pred vojnou, sme dokázali, že vieme nielenže riadiť zverené oblasti ako školstvo, doprava či sociálne veci, ale aj riešiť ozaj ťažké celospoločenské problémy,“ povedal počas festivalu bratislavský župan Juraj Droba.

Ocenený bol aj lekár kraja Tomáš Szalay

Ocenenia získali aj ľudia, ktorí v jednotlivých župách zabezpečovali veľkokapacitné a výjazdové očkovanie proti ochoreniu Covid-19. „V boji proti pandémii to boli práve samosprávy, ktoré prebrali zodpovednosť za ochranu svojich obyvateľov. Nikto nepochybuje, kto si ocenenie zaslúži v Bratislavskom kraji. Tomáš Szalay dal všetko do toho, aby sme pandémiu porazili. Vymyslel a vytvoril Veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne. Osobne tam trávil 14 a viac hodín denne, niekoľko mesiacov. Urobil to výborne. Tomáš, ďakujem ti. Ty a tvoj tím ste ochránili tisícky životov obyvateľov kraja a boli ste príkladom aj pre zvyšok Slovenska,“ pokračuje Droba.

Juraj Droba: Význam žúp bude rásť

„Prajem si, aby župy vydržali v dobrej kondícii minimálne ďalších dvadsať rokov. Pretože ich význam bude v budúcnosti rásť. Boríme sa s dopravnými kolónami, nedostatkom miest v škôlkach a školách, starnúcou populáciou, zhoršujúcim sa životným prostredím a najnovšie aj s hospodárskou krízou. To všetko vieme zvládnuť len a len tvrdou prácou a spoluprácou žúp so štátom, s mestami a obcami,“ dodáva Juraj Droba.

Prvé voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konali v decembri 2001. Odvtedy samosprávne kraje zabezpečujú špecializovanú sociálnu starostlivosť, stredoškolské vzdelávanie, správu ciest II. a III. triedy, prímestskú autobusovú dopravu či uchovávanie regionálnej kultúry. Všetkých osem samosprávnych krajov je od roku 2006 združených v SK 8.

Pozrite si celý fotoalbum.