Tretí ročník medzinárodného festivalu poézie FELIBER POETRY v Pezinku a v Modre

598
[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“3.22.7″ custom_padding=“22px|||||“][et_pb_row _builder_version=“3.22.7″ custom_padding=“0px|||||“ custom_margin=“-25px|auto||auto||“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“3.22.7″][et_pb_text _builder_version=“3.22.7″]

Mestá Pezinok a Modra budú opäť žiť dva dni poéziou! Nápad zorganizovať medzinárodný festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i genia loci. Tretí ročník festivalu sa uskutoční v termíne 24. 5. – 26. 5. 2019. Pozývame vás na festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia.

Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. Aj tento rok sa hlásime k väzbám na náš región – výstavou Hore Modrou maľovaná dlážka, inštalovanou v Múzeu slovenskej keramickej plastiky v Modre, ktorá predstaví tvorbu z produkcie Slovenskej ľudovej majoliky, reflektujúcu na požiadavku múzea vytvoriť kolekciu keramiky s tradičnými keramickými a ľudovými textami. Kúzlo maľovanej keramiky je znásobené vtipnými veršami z hrnčiarskych dielní, modranských pivníc a chotára. Výstava bude originálnym príspevkom venovaným festivalu poézie.

Pred 55. rokmi, v prvom čísle časopisu Mladá tvorba z roku 1964 vyšiel umelecký manifest básnickej skupiny Osamelí bežci s názvom Návrat anjelov – tejto básnickej formácii chceme tento rok venovať náš festival a pripomenúť si ich vstup na slovenskú literárnu scénu.

Hlavnými hosťami festivalu budú slovenskí básnici a básnici z krajín V4: Ivan Štrpka, Peter Repka, Ján Strasser, Ján Gavura, James Sutherland Smith, Veronika Dianišková, Ladislav Lipcsei, Ivica Ruttkayová, Michal Tallo, Michal Habaj, Erik Ondrejička, Gábor Lanczkor (HU), Wanda Heinrichová (CZ), Olga Stehlíková (CZ)

Pezinská časť festivalu (piatok 24. máj) sa bude konať v Schaubmarovom mlyne. Festival otvoríme o 16.00 celkom netradične poetickou performance akademického maliara Ruda Sikoru. V prekrásnom prostredí Schaubmarovho mlyna sa popoludní od 14.00 h do neskorého večera budú konať workshopy, besedy, autorské čítania, návštevníci festivalu si budú môcť pozrieť výstavu slovenských výtvarníkov, ktorí sa inšpirovali „divokou“ prírodou s názvom Do divočiny. O hudobné vstupy sa postarajú študenti bratislavského konzervatória.

V Modre bude festival pokračovať „brunchom“ spojeným s vernisážou výstavy v priestoroch Múzea Slovenskej keramickej plastiky s názvom Hore Modrou maľovaná dlážka, a v komunitnej záhrade multižánrovým programom, ktorý spája súčasnú poéziu s výtvarným umením a tancom. Večer zakončíme koncertom kapely Talent Transport, na ktorom zaznejú aj básnické texty Ivana Štrpku.

Sprievodnými podujatiami budú recitačná súťaž Maľovaná abeceda pre deti z Pezinka a Modry, stretnutia s básnikmi a mladými ľuďmi na stredných školách v Pezinku a Modre, workshopy a projekcia filmu Dežo 70 o hudobnom mágovi Dežovi Ursinyim, ktorého hudba je spätá s „osamelým bežcom“ básnikom Ivanom Štrpkom.

Festival podporil z verejných zdrojov Fond pre podporu umenia, hlavný partner.

Hlavní partneri: Malokarpatská knižnica v Pezinku Kultúrne centrum Modra

Bratislavský samosprávny kraj

Partneri: Literárne informačné centrum

SNG, Schaubmarov mlyn

Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre České centrum v Bratislave

Presahy o. z.

Kontakt: Veronika Šikulová, Malokarpatská knižnica v Pezinku, projekty@kniznicapezinok.sk, pandrlak@gmail.com

 

Príloha: A2_feliber2019_BSK

POZVÁNKA_Feliber

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]