Trolejbusový deň, historické linky a posilnená MHD. Navštívte festival Dopravného podniku Bratislava

1762

Nadchádzajúci aprílový víkend (23. – 24.4.2022) čaká Bratislavčanky, Bratislavčanov i návštevníkov hlavného mesta pestrý program. Dopravný podnik Bratislava sa opäť pripojí k mimoriadne obľúbeným a vyhľadávaným Bratislavským mestským dňom. V sobotu vôbec po prvýkrát otvorí verejnosti brány trolejbusového depa.

Už túto aprílovú sobotu zažijú rodiny s deťmi a fanúšikovia MHD Trolejbusový deň vo Vozovni Hroboňova. Podnik má pripravené okrem výstavy vozidiel, atraktívnej prehliadky fungovania depa aj aktivity pre najmenších sprevádzané hudbou, rozhovormi a workshopom. Depo bude otvorené od 10:00 do 16:00, pričom každú hodinu sa uskutoční komentovaný prejazd umyvárkou a cez dielňu.

Súčasťou trolejbusového dňa bude aj nábor nových vodičov autobusov, trolejbusov a električiek. Registrovaní záujemcovia o povolanie vodiča dostanú možnosť vyskúšať si zašoférovať vozidlo v oddelenom priestore pod dohľadom inštruktora. O občerstvenie nebude taktiež núdza. Priamo v areáli bude pripravené štýlové Trolejbus café a nadšenci verejnej dopravy vďaka Fanshopu DPB neodídu naprázdno.

„Opäť dávame našim obyvateľom a návštevníkom Bratislavy možnosť nazrieť do našich priestorov, oboznámiť sa s fungovaním MHD a zažiť príjemný víkend. Tento rok prvýkrát odhaľujeme naše menšie Depo Hroboňova. Od ostatných vozovní sa odlišuje tým, že v ňom garážujeme prioritne trolejbusy. Počas víkendu odporúčam nechať auto doma a využívať posilnené linky hromadnej dopravy, a rovnako skúsiť jazdu jedným z historických vozidiel,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Historické vozidlá

Chýbať nebude ani zážitková jazda historickými vozidlami po mestskom okruhu so sprievodcom. Počas nej si budú môcť cestujúci označiť dobový cestovný lístok. Dopravný podnik vypraví oba víkendové dni, v čase od 10:00 do 18:00, tri historické linky (A) električky, (H) trolejbusy, (M) autobusy, ktoré budú premávať v 15 minútovom intervale podľa cestovného poriadku.

  • Historické električky budú premávať po trase: Jesenského – Kamenné nám. -Špitálska – Krížna – Vazovova – Blumentál – Obchodná – Kapucínska – tunel -nábrežie – Mostová – Jesenského.
  • Historické trolejbusy po trase: Depo Hroboňova – Búdková – Hrad – Hodžovo nám. – Kollárovo nám. – Ul. 29. augusta – Cintorínska – Rajská – Dunajská a naspäť.
  • Historické autobusy po okružnej trase: Hlavná stanica – Štefánikova – Suché mýto – Nám. SNP – Dunajská – Mlynské nivy – Košická – Most Apollo – Einsteinova – Viedenská cesta – Most SNP – Zochova – Hodžovo nám. – Hlavná stanica

Vzhľadom na zvýšený počet cestujúcich bude počas víkendu tiež posilnená kapacita vybraných liniek MHD. Na linkách 29, 31 a 32 premávajúcich k Hradu Devín a k Zoologickej záhrade budú skrátené intervaly medzi spojmi. DPB vypraví v sobotu aj špeciálni linku „R“, ktorá bude premávať pri príležitosti Prvého parného dňa Železničného múzea Bratislava-Východ. Linka „R“ odvezie cestujúcich v čase od 10:00 do 17:00, od električky z Rače po trase: Detvianska – Trávna – Koľajná, Pri Šajbách, Dopravná, RUŠNOVÉ DEPO I a späť.

Zdroj: DPB