Ukrajinské ambulancie odbremenili slovenských lekárov prvého kontaktu. Je o ne veľký záujem

1112

Ambulancie prvého kontaktu pre Ukrajincov, ktoré Bratislavský samosprávny kraj otvoril v apríli, majú za sebou mesiac fungovania. Za ten čas vybavili viac ako 500 ukrajinských pacientov.

„Dôsledky vojny u nášho východného suseda pociťujeme aj my v každodennom živote. Bratislavský kraj je jediným krajom, kde je koncentrovaných takmer 20 000 Ukrajincov. Tým, že sme pre nich otvorili ambulancie, odbremenili sme našich lekárov aj uvoľnili kapacity. Tam ich ošetrí personál v ich rodnom jazyku,” vyhlásil Juraj Droba, predseda BSK. 

V ambulancii všeobecného lekárstva pre dospelých a ambulancii všeobecného lekárstva pre deti, ktoré sídlia v zdravotnom stredisku Zrkadlový Háj v Petržalke, ordinuje ukrajinský personál, čím sa odbúrala jazyková bariéra medzi pacientmi a ošetrujúcim personálom. Ten denne vybaví okolo 40 pacientov. Najčastejšími úkonmi sú vydanie potvrdenia do zamestnania, škôl, škôlok, predpísanie liekov, vystavenie potvrdenia na vyšetrenie a najmä potrebné zdravotné ošetrenia.

„Záujem o ukrajinské ambulancie je veľmi veľký a od našich lekárov máme pozitívnu spätnú väzbu na tento krok. Môžu sa tak venovať svojej agende a svojim pacientom. Pre niektorých poskytovateľov, ktorí mali v rajóne viacero ubytovní s utečencami, to bol vážny problém. Ohrozovalo to poskytovanie starostlivosti slovenským poistencom. Práve preto uvítali možnosť posielať ukrajinských pacientov do špeciálne vyčlenených ambulancií,“ povedal lekár kraja Tomáš Szalay.