Uzavreli sa krajské kolá postupovej súťaže stredných škôl, v ktorej za Bratislavský kraj mali jednoznačnú dominanciu práve naše župné školy. Olympiáda ľudských práv sa teší obľube, čo dokazuje aj záštita, ktorú nad 24. ročníkom prevzali osobnosti ako prezidentka SR Zuzana Čaputová, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ale aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Dovedna sa do súťaže zapojilo až 235 záujemcov z celého Slovenska. V krajskom kole súťaže sa zúčastnilo spolu jedenásť škôl z bratislavského kraja, pričom až siedmym z nich je hrdým zriaďovateľom Bratislavský samosprávny kraj.

Študenti diskutovali, vyjadrovali svoj názor a to všetko na podklade získaných vedomostí a faktov, riešili otázky a odpovede na rozmanité tézy súčasného spoločensko – politického života. Medzi najzaujímavejšie tézy aktuálneho ročníka patrili práva detí, násilie na ženách a domáce násilie, uplatňovanie princípu nezávislosti a nestrannosti súdnej moci v demokratickom štáte, či veľmi zaujímavá téma segregácie detí z marginalizovaných komunít.

Iba prvých osem reprezentantov z každého kraja však mohlo postúpiť do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v termíne 6. – 8. apríla 2022 v krásnom prostredí obce Omšenie.

Prvé miesto obsadil študent Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia na Skalickej v Bratislave a druhé miesto porota určila študentovi Gymnázia v Malackách. Medzi postupujúcimi je aj Gymnázium Antona Bernoláka v Senci. Postupujúcim srdečne gratulujeme a držíme im palce v ďalšom priebehu súťaže.

Zdroj: IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, poskytol podujatiu technickú podporu