V dňoch 15. a 16. októbra 2024 sa v Kreatívnom centre Trnava uskutočnil úvodný ročník Školy regionálnych inovácií, ktorú zorganizovalo združenie Samosprávne kraje Slovenska. Cieľom projektu bolo priniesť zamestnancom samospráv nové znalosti, nástroje a inšpirácie pre efektívnu správu ich regiónov, s dôrazom na moderné riešenia a inovatívny prístup k rozvoju verejnej správy.
Škola regionálnych inovácií je unikátnym formátom vzdelávania, ktorý spája teóriu s praxou. Bohatý dvojdňový program ponúkol účastníkom kreatívne prednášky, workshopy a diskusie s odborníkmi z verejného a súkromného sektora. Zamerané boli na témy, ako sú podpora miestnych startupov, inovatívne vzdelávanie žiakov na školách, rozvoj kreatívneho priemyslu, budovanie silných partnerstiev či digitálne služby.
Prvý ročník bol mimoriadne úspešný, 30 účastníkov z rôznych kútov Slovenska nielenže získalo cenné skúsenosti, ale odniesli si aj konkrétne nápady, ktoré môžu aplikovať priamo vo svojich regiónoch. Program okrem toho poskytol priestor na sieťovanie, výmenu skúseností a využívanie tvorivého procesu dizajnového myslenia na riešenie problémov.
“Slovenské samosprávy majú obrovský potenciál stať sa hybnou silou inovácií, ktoré môžu zásadne zlepšiť kvalitu života v regiónoch. Nebojte sa robiť nové kroky a experimentovať s riešeniami, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať náročné – často práve tie prinesú najväčší pokrok. V Juhomoravskom kraji vidíme, že počas posledných 20 rokov existencie JIC, práve implementácia nových technológií a kreatívnych prístupov vedie k posilneniu regionálnej ekonomiky,” odkázal Radim Kocourek z Juhomoravského inovačného centra (JIC), ktorý bol jedným z odborných lektorov.
Absolventi Školy regionálnych inovácií sa teraz vracajú do svojich samospráv pripravení čeliť novým výzvam a meniť svoje regióny k lepšiemu – od zlepšenia verejných služieb po podporu miestneho podnikateľského prostredia. Program tak preukázal, že inovatívne vzdelávanie môže priniesť skutočné riešenia pre súčasné výzvy obcí, miest a krajov. Ohlasy účastníkov na prvý ročník boli veľmi pozitívne a združenie SK8 už teraz avizuje pokračovanie projektu aj v budúcom roku.
Viac informácií o vzdelávacom programe je dostupných na webovej stránke www.samospravnekraje.sk/skola-inovacii.
Tento projekt je spolufinancovaný s podporou Európskej únie cez program cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Rakúsko.