V Bratislave pribudne do konca roka 300 lavičiek

981

V Bratislave pribudne do konca roka 300 nových lavičiek, ktoré vychádzajú z tradície starej československej lavičky. Viac ako 200 z nich bude umiestnených v Sade Janka Kráľa. Celkovo 1000 bratislavských lavičiek v rámci mestského projektu by malo byť osadených do jesen budúceho roka.

Projekt 1000 lavičiek podľa slov primátora Matúša Valla dostáva konkrétne kontúry a 1000 nových lavičiek v Bratislave je realitou. 

„Na prvé z nich si budete môcť sadnúť už v novembri! Mať kvalitnú lavičku v meste je veľmi dôležité a sme preto veľmi vďační, že aj vďaka tomuto partnerstvu do konca roka pribudnú Bratislavské lavičky napríklad v Parku Karlova Ves, v oblasti Mlynských nív, na Račianskej ulici v blízkosti Prezídia Policajného zboru či na Osuského a Ševčenkovej ulici v Petržalke,“ približuje primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti.

Partnerom pre hlavné mesto je v rámci projektu ČSOB, ktorá prispeje sumou 200 000 eur, čím zaplatí tretinu z finálneho počtu lavičiek. Zvyšok zaplatí hlavné mesto, financie má alokované vo svojom rozpočte tento i budúci rok. Cena jednej lavičky je 560/eur.

Čím sú tieto lavičky výnimočné? Lavička dizajnom nadväzuje na starú dobrú československú lavičku, na ktorú sa mnohí pamätajú z detstva. V Bratislave je tak ako doma. Dizajnéri zo štúdia Olgoj Chorchoj sa postarali o to, aby v sebe spájala minulosť so súčasnosťou, vďaka čomu sa hodí do moderných, ale aj historických ulíc nášho mesta. Lavička je ergonomická, ľahká, elegantná. Výhodou jej dômyselného dizajnu je aj jednoduchý servis.

Spolu s lavičkou pribudnú do ulíc Bratislavy aj ďalšie prvky mobiliáru podľa českého vzoru. Kôš a stojan na bicykle, ktoré ladia s mestským prostredím, tvoria jednotný set a budú aj v súlade s manuálom verejných priestranstiev. Štandardizácia mestských prvkov zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní kvalitného a komfortného priestoru bez vizuálneho smogu.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR