V Bratislave sa začal festival slovenskej literatúry, predstaví vyše 30 autorov

446
Zdroj: literarnyklub.sk
Zdroj: literarnyklub.sk

V Bratislave sa v pondelok začal festival slovenskej literatúry Autoriáda. Po dvoch rokoch sa opäť koná naživo, v Rómerovom dome predstaví počas siedmich dní viac ako tri desiatky autorov. Program 5. ročníka otvorí o 18.00 h diskusia s Pavlom Rankovom, Karolom D. Horváthom a Máriusom Kopcsayom o tom, ako výrazne ovplyvňujú tvorbu debuty. „Diskusiu bude viesť Koloman Kertész Bagala, ktorý v rámci nej predstaví aj novú knihu majstra otvorených koncov Pavla Rankova Klinika,“ avizujú organizátori.

V programe festivalu nechýba spomienkový večer s piesňami Jara Filipa pre L+S s Hanou Lasicovou, Luciou Satinskou, Dorotou Nvotovou a Naďou Földváriovou, na ktorom uvedú nové vydanie knihy Kornela Földváriho Svet pre dvoch. O Lasicovi a Satinskom (vydavateľstvo KK Bagala).

O výrazných debutoch a o tom, ako ovplyvňujú autorskú tvorbu sa na Autoriáde 30. 11. pozhovára Miroslava Vallová so štvoricou slovenských autoriek Daniela Kapitáňová, Barbora Hrínová, Dominika Madro a Jana Turzáková. Hudobným hosťom bude Archívny chlapec. Diskusiu Bagalu s Danielom Hradeckým, Ballom a Nicol Hochholczerovou si môžu návštevníci festivalu vypočuť vo štvrtok 1. 12. na podujatí, ktoré bude hudobne sprevádzať Katarína Máliková. Festival predstaví v rámci cyklu Čau o piatej 2. 12. aj troch z desiatich tohtoročných finalistov súťaže Poviedka 2022. Víťaznú poviedku prečíta herečka Lucia Hurajová.

V záverečných dvoch dňoch prinesie Autoriáda aj divadelné predstavenia (Otec Ferapont alebo znovuzrodenie pravoslávia v našom meste a Tesla a priatelia), detský workshop, diskusiu zameranú na tvorbu prozaičky a dramatičky Jany Juráňovej v origináli a prekladoch. V programe figuruje aj diskusia o textárskej tvorbe a poézii s Danielom Hevierom, Vladom Jančekom a Petrom Uličným.

Celý program festivalu nájdu záujemcovia na facebookovej stránke Autoriády. Festival organizuje občianske združenie literarnyklub.sk.

Zdroj: TASR