V Karlovej Vsi vysadili na streche úradu desiatky rastlín

1049

Kamennú strechu bez života, ktorá v lete nasáva teplo, Karlova Ves nahradila zelenou strechou. V Karlovej Vsi vysadili na streche úradu desiatky rastlín. Rozchodník, ktorý začína kvitnúť na žlto, už vábi prvých čmeliakov. Postupne rozkvitnú trvalky aj malá pestrofarebná lúka.

„Rozpálené strechy vyžarujú teplo ešte dlho po západe slnka. Zelené strechy, okrem chladiaceho efektu, prispievajú významnou mierou k zadržiavaniu zrážkovej vody. Ako prvá bratislavská samospráva sa môžeme pochváliť ukážkovou vegetačnou strechou a chceli by sme byť inšpiráciou aj pre ďalšie inštitúcie,“ povedala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Navrhnutá nepochôdzna vegetačná strecha podporuje aj biodiverzitu. „Chladiaci efekt strechy je daný odparovaním vody a tieniacim efektom vegetácie. Rôznorodosť povrchu sme dosiahli doplnením tufových skál, rastlinného koberca, trvaliek a výsevom kvitnúcej lúky. To všetko prispeje aj k lepšiemu záchytu zrážkovej vody. Nový povrch strechy bude farebnosťou pôsobiť harmonicky a esteticky,“ doplnila Lenka Nemcová z miestneho úradu v Karlovej Vsi.

Na jednej časti plochy s existujúcimi zariadeniami vzduchotechniky a klimatizáciou ponechali vrstvu štrku, kde spontánne vyrastá suchomilná vegetácia. V tejto časti vybudovali biodiverzitný kútik, kde je vzduchotechnika opticky oddelená drevenými konármi, lomovým kameňom a perforovanými tehlami pre drobný hmyz a opeľovače. Na tomto mieste plánujú dobudovať hmyzí hotel.

Technická časť je oddelená tufovými kameňmi, ktoré sú relatívne mäkké a ich prednosťou je vysoká poréznosť a nasiakavosť. Vďaka otvorom a priehlbinám prijímajú vodu. Zrážková voda sa odparí pomaly a je dlho využiteľná pre vysadenú vegetáciu. Na umiestnené tufové kamene vysadili skalničky, ktoré časom svojou farebnosťou prispejú k estetickému zážitku.

Druhá časť strechy je pokrytá predpestovaným kobercom s rozchodníkmi. Táto plocha je doplnená o dve kruhové štrkové plochy, na ktoré umiestnili napájadlá z mrazuvzdornej glazovanej keramiky pre vtákov a opeľovače.

Tretiu časť strechy tvoria vysiate lúčne kvety a výsadba suchomilných a nektárodajných trvaliek. Suchovzdornosť a postupné kvitnutie trvaliek by mali zabezpečiť vysoký estetický efekt počas celého roku. Navrhnutá zmes na výsev má bohaté druhové zloženie, obsahuje 59 rastlinných druhov.

Vybudovanie vegetačnej zelenej strechy bolo možné vďaka dotácii z Ministerstva životného prostredia SR v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške 29 270 eur v rámci implementácie projektu „Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou v Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves“. Mestská časť spolufinancovala realizáciu vegetačnej strechy sumou 1540 eur.

Zdroj: Karlova Ves