V Novom Meste spustili už druhý projekt chovu mestských včielok

961

Okrem včielok na streche Novej Tržnice na Trnavskom mýte pribudli ďalšie a to na streche Fresh Marketu. Včely na streche Fresh marketu budú pokojné, nakoľko sú už niekoľko generácií šľachtené pre mierumilovnosť a pochádzajú priamo z Dolných Orešian. Neštípu na počkanie, ak im nepôjde človek priamo do úĺa brať med uvádza včelár Dušan Geschwandtner.

O včielky sa bude pravidelne starať a v spolupráci s občianskym združením Novomestský okrášľovací spolok a OI Nové Mesto – Náš Domov, bude prinášať aktuálne informácie o ich živote, význame a prínose pre spoločnosť a pre ľudí. Záštitu nad tymito štyrmi úľmi prevzali deti zo ZŠ Česká.

Pokrmom pre včielky však budú kvety a rastlinky v okolí zhruba 3 až 5 km, ktoré tvoria ako koridor pre zabezpečenie kvalitného a pestrého peľu z kvetov, na výrobu medu pre osadené 4 včelstvá na streche. Ako uvádza skúsený mestský včelár Tomáš Blaškovič, ktorý v Bratislave chová už takto viacero včelstiev „včely do mesta patria rovnako prirodzene, ako zeleň či parky. Včely tu boli aj pred mestom, nie je preto jediný dôvod, aby tu nemohli byť aj s nami“.

V celej Európe vznikajú v mestách chovy mestských včiel, ktoré prinášajú zmenu v chápaní ochrany biodiverzity a obohacujú mestské prostredie. Nájdeme ich dnes na strechách budov, sídiel inštitúcií, obchodných domoch, či aj škôl v Londýne, Oslo, Paríži, vo Viedni a našťastie hojne už aj v Bratislave a to v Prezidentskej záhrade, Vodárenskej komunitnej záhrade, či rovnako na strechách sídla Slovenskej Sporiteľne, Hotela Gate One, Rektorátu Paneurópskej Univerzity, streche YIT.

Včely zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní rovnováhy v ekosystémoch. Veď sú najväčším opeľovačom plodín a závisí na nich trištvrtiny úrody na Svete. Včely sú chované v meste aj za účelom získavania netradičných druhov medu. Mestský med vďaka rozmanitosti rastlín, na ktoré v meste včielky lietajú, je chuťovo bohatý a rovnako zdravotne bohatý na antibakteriálne a antimikrobiálne látky. Konzumácia lokálneho medu môže pomôcť aj alergikom, pre vysoký obsah peľu, ktorý včely zbierajú z miestnych rastlín. Malými dávkami v mede a jeho konzumáciou si vybudovávajú voči nim odolnosť.

Zdroj: Nové Mesto-Náš Domov